Siyasetçinin Kendi Haberini Paylaşması: Ali Karaoba

Malum yerel seçimler yaklaşıyor. Uşak’ta kaybedeni de kazananı belirsiz bir seçim olacağı öngörülüyor. Kimin belediye başkanı olacağını 31 Mart akşamı hep birlikte göreceğiz. 

Seçim yaklaşınca siyasetçilerin de hayatları yoğun geçmeye başladı. Günde 10-12 ziyaret planı yapan siyasiler ekip halinde dolaşarak kamu kurumları, STK’lar, esnaf ve ev ziyaretlerini sıklaştırıyorlar. Ve tabiatıyla bunu sosyal medya hesaplarından paylaşıyorlar. 

Diğer siyasilerin aksine CHP Milletvekili Ali Karaoba’nın çalışmaları ise yerel haber sitelerinde haberleştiriliyor. Bu normal. Ancak sayın vekilin bu haberleri tekrar sosyal medya hesabından paylaşmasının amacı nedir onu anlayamadım. 

Mesela düşünün Sayın Cumhurbaşkanı bir açılışta konuşma yapıyor, bu açılış gerek canlı video olarak gerekse haber metni olarak TV kanallarında, radyolarda ve web sitelerinde haber olarak yayınlanıyor. Ve Erdoğan bu haberleri sosyal medya hesaplarından paylaşıyor? Bu haberlere sosyal medyadan cevap veriyor, hikaye atıyor? Ne derece doğru? 

Ali Karaoba ise mecliste aktif bir vekilimiz. Çalışmaları, aldığı gündemle ilgili veya gündem dışı konuşmaları, soru önergeleri… Hepsi haber olacak derecede önemli konular. Hatta bazıları var ki yerel basın değil ulusal medyada yer alabilecek ülke gündemine dair konuşmalar, tartışmalar. 

Böylesine önemli çalışmaları olan bir muhalefet vekilinin basında karşılık bulamadığını söylesek haksız sayılmayız. Bu çalışmaların, tartışmaların gündeme gelmemesi iktidarın işine gelir elbet. Basın da bu nedenle bunları gündemine almıyor olabilir. O ayrı bir tartışma konusu.  

Ancak bu çalışmalarla ilgili sayılı olan ve hatta hiti düşük bilinmeyen sitelerdeki haberlerin Sayın vekil tarafından tekrar paylaşılması bana sorarsanız “Ben de Varım”cılıktan başka bir şey değil. 

Evet Sayın Vekil var. Çalışıyor, Son dönemlerde görmediğimiz bir vekil var karşımızda. Uşak’ı duyuruyor, konuşuyor, gündem ediyor. Haberleri destekleyebilir, gazetecilerle özel görüşebilir, çalışmaları hakkında röportaj verebilir. Ama bıraksın herkes kendi işini yapsın. Kendisi paylaşmasa 100-200 tıklama ötesine geçmeyecek sitelerin linkini, ekran görüntüsünü paylaşarak onların PR’ını yapmasın. Bunu ekibi yapsın, seçmen yapsın, destekçileri yapsın. Özetle Basın’ı basına bıraksın.