Tüm Türkiye’de olduğu gibi Uşak da seçim sürecine girdi. Kuvvetli adaylardan Muhammet Gür’ün adının ilk olarak açıklanmasının ardından CHP’de ön seçim söylentileri, istekleri ve hatta bastırmalarının ardından Özkan Yalım’ın atanması sonrasında ise bir türlü netleşemeyen Mehmet Çakın’ın aday olarak ilan edilmesiyle yarış başlamış oldu. 

2019 yerel seçim sonuçlarına göre ilk 3 partinin adayı ile girilş yapsak da söylemezsek olmaz MHP’den sürpriz olabilecek bir isim Sezer Ateş’in adaylığı, Yeniden Refah Partisi’nde Erol Korkmaz ismi de Uşak’ta çok ses getirdi. 

Uzun zamandır Uşak’ta sokağa çıkmayan; protokollerde yer alan ve hatta adaylığının açıklandığı hafta Ankara’da Bürokrat ziyaretinde olan Mehmet Çakın’ın adaylığının resmen ilan edilmesiyle seçim süreci de tüm adaylar için başlamış oldu. 

Seçimler için “SKM’yi iyi yöneten kazanır” denilse de her siyasinin kendine göre programlı, yoğun  bir şekilde çalışmaya başladığını görüyoruz. 

Adaylarla ilgili değerlendirmeyi başka bir yazıya bırakmak kaydıyla gözüme çarpan küçük bir detayı paylaşmak isterim. 

Bildiğiniz gibi 3 yıldır gündemde olan ve son 2 yıldır muhtelif açıklamaların yapıldığı çarşı uşak projesiyle pazaryeri esnafı savrulmaya başladı. Savrulmaktan kastım; her hangi bir muhatap bulmaksızın haklarında kararlar uygulanıyor, öncesini sonrası ne olacağını bilmeden yaşıyorlar. 

Oda sözcüleri başta olmak üzere Pazar esnafı kimsenin bir şey dememesine, açıklama yapmamasına sitem ediyor. Belediye başkanımız Mehmet Çakın’ın ise %85 üzerinde katılım talebi olduğuna yönelik açıklamaları ise esnaf “Nerede bu imza atanlar?” diye şaşırarak izliyorlar. 

Geçtiğimiz hafta dikkat çeken ancak basında yer almayan ancak bana göre çok önemli bir gelişme yaşandı. Bunu kendi açımdan değerlendirmek isterim. 

Uşak Belediyesi’nin uzun zamandır pazarcılarla ilgili yaptırımlar haricinde her hangi bir temasının olmadığını biliyoruz. Öncesinden planlanmış, zabıta ve güvenlik görevlileri olmadan fotoğraf paylaşılmadı şimdiye kadar. Çünkü Pazarcılara bir dokunan bin ah işitiyor. 

Mayıs seçimlerinde adayların  Ayakkabıcılar çarşısı esnafından büyük tepki aldığı için bırakın canlı yayın yapmayı bu ziyarette Basını kovduğunu haber kanallarında izlemiştik. Bu ziyarette Akparti il yönetimi ve adaylar “ah işitmek”ten ötesini yaşamışlardı. 

Sanırım havaların soğuk olması nedeniyle Uşak Belediyes geçtiğimiz hafta Uşak Belediyesi hizmetlerinin gösterildiği dev bir ekran kurarak bangır bangır müzik eşliğinde çorba dağıtımı yaptı. Herhangi bir siyasinin yer aldığı görülmezken muhtemelen siyesi çalışmaların Uşak Belediyesi bütçesinden yapıldığı yorumundan çekinilerek bu organizasyona ait sosyal medya paylaşımı da yapılmadı.  

Ancak aynı hafta Özkan Yalım’ın pazaryeri ziyaretini baştan sona kendi sosyal medya hesabından canlı paylaşması, tüm diyalogları vermesi büyük cesaretti. Ziyaret esnasında pazarcı esnafının Yalım’a olan yaklaşımına değinmeyeceğim.  

Yerel seçimde esnafın büyük söz sahibi olduğunu biliyoruz. Esnafa dokunan, esnafın derdini dinleyen, en başta esnafı anlayan adayın birkaç adım önde olacağı aşikar. Esnafla inatlaşan, emrivaki yapan adayın neyle karşılaşacağını 31 Mart’ta hep beraber göreceğiz.