2019 yerel seçimlerinden önce yaptığı belediye ziyaretinde personele sık sık “Birlikte çalışacağız” diyen seçimlerin hemen ardından eve “eve ekmek götürmekten başka derdi olmayan herkesle çalışmaya devam edeceğiz, kimse korkmasın” diyen Mehmet Çakın aynı yıl içinde hem o zamanki adıyla UTAŞ, şimdiki adıyla Personel AŞ’den yüzlerce personeli açıklamasız işten çıkardı. Kovdu.

Seçildiği yıl Devlet Memurları Kanunu’na tabi olan memurlarla da uğraşmadı değil. O dönemde duyduğumuz kadarıyla 20 civarında memuru da kapı dışarı etti. Hatta bu kişilerin bazılarına dava açmamaları şartıyla taşeron olarak çalışmayı teklif etti.

IMG_2229.JPGYaptıkları bir yana, kararlarını sorgulamamız da haddimize değil. Bu hukuki bir durum. Zaten işten çıkarılan kişilerden bir kısmı açtıkları davalar neticesinde işlerine geri döndü. Şu an ne yapıyorlar, huzurlular mı, çalışıyorlar mı bilmiyoruz.

Bu 20 kişi arasında yer alan memurken Mehmet Çakın tarafından hiçbir açıklama yapılmadan işten çıkarılanlardan biri de Özlem Hoca. Başarılı sporcu olan Özlem hem ilimizde bir kulübün hocası hem de Uşak’ta birçok başarılar elde etmiş bir antrenör. Bölgede yapılan müsabakalarda birincilikleri varken ülke çapında bu başarılarını yaydılar. Hatta son birkaç yıldır dünyada yarışıyorlar ve ülkemizin adını gururla duyuruyorlar. Uşak’ın adını ülkeye duyurmaktan öte artık Dünyada yarışır hale geldiler.

Özlem Hoca, 2019’un sonunda kadar Uşak Belediyesi’nde memurken o dönem çiçeği burnunda başkan Özlem Hoca’yı nedensiz, açıklamasız, gerekçesiz 2 satırlık bir yazıyla işten çıkardı.

1.    Özlem Hoca dava açtı. 2020’nin başlarıydı. Pandemi dönemiydi. Dışarı çıkma yasakları vardı. Bu dönemde işsiz kaldı. Hem de hiçbir suçu yokken. Kendisine bir açıklama yapılmamışken. Yaklaşık 1,5 yıl sonra mahkeme kararı verdi. “İşten çıkarılması hukuka uygun değil”

2021 Mayıs’ın son haftası verilen mahkeme kararı üzerine Belediye Başkanı Mehmet Çakın hemen talimat verdi ve “ne gerekiyorsa yapın işe girmesine engel olun” dedi. Belediye Meclisi’ndeki 15-16 Akpartili meclis üyesi de Mehmet Çakın’ın talimatını yerine getirmek üzere kadroların iptal edilmesinde “kabul” oyu kullandılar. Ve mahkemeye “kadromuz olmadığından mahkeme kararını uygulayamayız” yanıtını verdiler.

2.    Özlem Hoca tekrar dava açtı. Mahkeme kararının uygulanmasını istiyoruz diye. Bu sefer karar vermek kolay oldu. Hemen birkaç ay içinde işe başlatılması diye tekrar karar verildi. Mehmet Çakın’ın kararı uygulamaktan başka çaresi kalmamıştı, kararı uyguladı. İşe başlattı.

İşe başladıktan bir hafta 10 gün sonra tekrar işten çıkarıldığına dair yazı kendisine verildi. Halbuki çalışmaya başlayalı sadece birkaç hafta olmuştu. Üstelik çalışmak için 2 yıldır mahkeme mahkeme dolaşıyordu. Ama Mehmet Çakın yine bir araya gelmemiş, bir açıklama yapmamış 2 satırlık yazıyla işten çıkarmayı tercih etmişti.

3.    Özlem Hoca tekrar dava açtı. Mahkeme davalı/davacı isimlerini görünce hemen karar verip tekrar işe dönmesi yönünde kararı gözü kapalı verdi.

Özlem Hoca çalışmaya başladı. Mahkeme karar vermesine rağmen geçmiş dönem maaşlarını istedi. Ama ne yazık ki Mehmet Çakın yine “HAYIR” dedi.

4.    Özlem Hoca hakkını almak üzere tekrar dava açtı.

30 Ay boyunca sadece Uşak’taki mahkemelerle değil, Mehmet Çakın’ın bölge mahkemelerine itirazlarıyla, Danıştay’a kadar giden şikayetlerle de uğraşan Özlem Hoca hem işsizlik hem toplumsal olarak pandeminin verdiği buhran hem ekonomik zorluklarla uğraşmak zorunda kaldı.

IMG_2230.JPG30 ay ve buraya yazılan 4 dava, diğerleriyle birlikte görülen 10’u aşkın dosya. Tüm bunların nedeni bilinmiyor. Ne hatası vardı. Mehmet Çakın neden çalışmak istemedi bilinmiyor. Düşmanlığın nedeni nedir kimse bilmiyor. Mahkeme kararlarını dahi uygulamamak için verilen çaba, uğraş.. Belediye Meclis üyelerine kadar giden konu. Bilinmiyor nedeni.

Ve geçtiğimiz akşam Mehmet Çakın tüm başarılı çalışmaları nedeniyle velileriyle bir araya gelen Kuşak törenine katılmış. Özlem Hoca ve Kulüp yöneticilerini tebrik etmiş. Avrupa’da ödül alan sporculara plaket vermiş. Velilere şöyle mi seslenmiş bilmiyorum:

”Her zaman başarılı kişilerin yanındayız”

“Spora destek için yaptıklarımız, yapacaklarımızın teminatıdır”

“Mart’tan sonra Özlem Hoca’yı bu başarılarından dolayı göreceğiz” demiş midir veya tüm bunların üzerine ne demiştir bilmiyorum. Yorum yapmayacağım. Ancak seçim öncesi gördüğü her kalabalıkta görünmek isteyen Mehmet Çakın’ın bu hareketinin bir özür olma ihtimali de var. Öyleyse tebrik ederim.