Geçtiğimiz gün Uşak’ın mektepli birkaç gazetecisinden biri olan ve haberlerini severek takip ettiğim, haber sitelerini her gün kontrol ettiğim sevgili Ali Araslı’nın bir haberini okudum. Normalde Ali, 5N1K kurallarına göre haber yapar ama ara ara yorumlarını ekleyerek “kulis haber” formatıyla da gelişmeleri okuyucusuna aktarır.

Bahsi mevzu haber “İşte Uşak AK Parti’nin muhtemel Meclis üyesi listeleri“ başlıklı haberi. Ak Parti’den Merkez iİçe Başkanı’nın istifa ederek İl Genel Meclisi üyeliğine aday olduğunu, MHP’li Ufuk Düzenli’nin de belediye meclis üyesi adayı olduğunu da bu listeyle öğrendim ben.

Tabi Ali Araslı’nın da haber metninde belirttiği üzere bu liste muhtemel. Netliği yok. Resmen açıklanıncaya kadar da il başkanının önünde defalarca değişikliğe gidilebilir.

Listeye baktığımızda son yıllarda hızlı yükselişe geçen Müteahhitlerin, ticaretle uğraşanların, her hangi bir meslek yazılmamış ama eski parti yönetiminde yer aldığı yazılmış olanların, esnafların, berberlerin, marangozların yer aldığını görüyoruz. Elbette her meslek grubundan kişilerin mecliste farklı katkıları olabilir. Bu konuda bir eleştiri yapmamız mümkün değil, parti içi bir mesele.

Listeye ilk baktığımda isimlerin yanında referanslarının da olduğunu görmüştüm. Sonradan sanıyorum bu isimler kalktı. “Fahrettin Tuğrul referanslı”, “İsmail Güneş istedi” vs. ,

https://ugurmedyacomtr.teimg.com/ugurmedya-com-tr/uploads/2024/02/4-2.jpgİsimlerin başarılı hangi işlere imza attığını bilmiyoruz. Ama daha önce Uşak’ta her kesim tarafından konuşulan CHP meclis üyeleri listesi kadar gündem olmadı. Biliyorsunuz Özkan Yalım’ın listesinde şimdiye kadar başarılı işlere imza atmış, partisiyle değil ismiyle ön plana çıkmış, partisinden güç alacak değil, meclise bilgi birikim ve deneyimiyle güç katacak isimler yer alıyor. Ve hatta önceki Akpartili belediye başkanı Mesut Apaydın bile desteklediğini belirten bir sosyal medya paylaşımı yapmıştı.

Bu dönem sadece Yalım’la değil onun listesiyle de yarışacak olan Mehmet Çakın’ın bence Recep Tayyip Erdoğan desteğini yenilemesi gerekiyor. Çünkü meclis üyesi adayları gibi Çakın’ın da bir referansı var. Erdoğan’ın programı nasıldır bilmiyorum ama Uşak’a gelip Çakın’ın elinden tutmazsa 5 yılda kaybettiği prestiji biraz olsun düzeltmeyecek gibi.