Daha önceden de uygulanıyordu ama bilhassa 2019 yerel seçimlerinin ardından büyükşehirlerin muhalefete geçmesiyle birlikte daha açıktan yapılmaya başlandı.

Emeklilere nakdi yardım, öğrencilere burs vs. Normalde belediyelerin yapmadığı veya yapıyorsa da bunu bir vaat olarak duyurmadığı uygulamalardandı. Hatta o kadar ki belediye başkanları o dönem henüz yasalaşmamış olan EYT için bile konuştular. Sanki ayrı bir hükümetmiş gibi kendi devletlerinin kararını aldılar. Baştan garipsense de sonradan bu belediye başkanları hatırlarsınız Mayıs 2023 seçimlerinde “cumhurbaşkanı yardımcısı” oyunu oynadılar. Belki de o yüzden bir belediye başkanı olarak çok absürt olan söylemler yakıştırıldı seçmen tarafından.

Adsız Tasarım-8

2019’da muhalif belediyelerin başlattığı ve rağbet gördüğü bu uygulamalar aslında iktidara, iktidar politikalarına karşı olduğunu göstermekti. Başarılı oldu/olmadı bilmiyorum. Faydalanan olmuş olabilir, oya dönmüş olabilir veya işe yaramamış. Diğer etkenlerle birlikte Mart 2024 seçimlerinde göreceğiz sonucunu.

Diğer taraftan geçen gün Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın öğrencilerin sınav giriş ücretlerini belediye bütçesinden ödeyeceklerini paylaştı. Buna dair resmen engel bir durum var mı bilmiyorum. Ancak hükümetin uygulaması olan ve standart olarak ekonomik durumuna bakılmaksızın sınava giren her öğrenciden alınan sınav giriş ücretinin Ak Partili bir Belediye Başkanı tarafından karşılanıyor olması hükümet politikasına karşı bir duruş değil midir?

Sık sık birçok ziyarette bulunan, bakan, bakan yardımcısı ve genel müdür ziyaretleri yapan bu ziyaretlere dair fotoğrafları paylaşan Mehmet Çakın, ziyaretlerde ne konuştuğunu ne talep ettiğini paylaşmıyor. Açıkçası şimdiye kadar da bu sonucunu gördüğümüz bir girişimi oldu Mehmet Çakın’ın. (Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın’ın girişimiyle daha önce takımların sadece kulüpten derneğe veya dernekten kulübe devrine izin veren yönetmelik değiştirildi. Çıkartılan yeni yönetmelikle birlikte artık takımların şirketten şirkete devir işlemleri için yeni bir kapı açıldı. )

İşte ben de diyorum ki hükümete karşı böyle bir uygulama yapıp Uşak’ta 3-5 bin öğrenciye fayda sağlayacağınıza bu ağırlığınızı kullanarak ülke siyasetine etkiniz olsa daha başarılı olursunuz.

Diğer taraftan bu paylaşım altına gelen yorumlardan da 31 Mart öncesi pek işe yaramayacağını düşündürtüyor.