Malumunuz Uşakspor’un Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın tarafından satılmasının üzerinden yaklaşık 4 yıl geçti.

Seçim öncesi Uşakspor atkısıyla poz veren, spor konusunun açıldığı her ortamda “Uşakspor ile ilgili ne gerekiyorsa şeyedeceğiz” diyen Mehmet Çakın galibi olarak çıktığı seçimin hemen ardından takımı sattı. Sattı diyorum çünkü kulüpler AŞ’dir . Ve AŞ’lerin amacı da kar elde etmektir. Mehmet Çakın da kendi ticari hayatı, ticari geçmişi nedeniyle Uşakspor’un külliyen zarar olduğunu düşünmüş olabilir. Bu nedenle de zarar eden işletmeyi elde tutmaktansa kar kardır diyerek aldığı bir miktar paraya satma fikri mantıklı gelmiş olabilir. Neticede Uşakspor’a o zamana kadar para harcayan kendi ve ekibi değildi.

LZ6A4825.JPG.jpegUşakspor zarar ettiği için sattı o tamam. Ama UTAŞ’ı neden kapattı mesela, o da mı zarar ediyordu. Veya utaş şimdiye kadar para kazandıracak işler yapmadı mı? Mesela asfalt atmak, kaldırım döşemek, sokak aydınlatmaları yapmak sanıyorum kar ettirmemiş. Bu nedenle kapatmış olabilir. İş insanı mantığıyla değerlendirmiş olabilir.

Mesela Kayaağıl’ı neden 4 yıl boyunca kapalı tuttu. O da mı zarar ediyordu acaba? Veya diğer daha önce yapılmış yatırımlar. Sanıyorum 2022’de meclis’te İyi Parti Meclis Üyesi Necmi Dursun’a öyle cevap vermişti. Faiz, borç yapılandırmaları konusunda. “Siz öğretmensiniz saygı duyuyorum benim ticaret anlayışım, iş tecrübelerim…” falan demişti.

Neticede başarılı bir iş insanı Mehmet Çakın. Bu konuda bize laf söylemek yakışık almaz.

Gelelim tekrar Uşakspor’a. Adayların hepsinin ağzında bir Uşakspor destek söylemi. Bu takım geçen hafta satıldı ve kimse yeni sahibine “hayırlı olsun” demedi. Adayla satın alacağını söyledikleri takımın daha yeni satıldığını biliyorlar mı takip ediyorlar mı bilmiyorum? Ama yeni sahibiyle pazarlığa oturmadan önce bence bir “hayırlı olsun, Bizim yapabileceğimiz bir ihtiyaç varsa karşılamaya hazırız” demeleri gerekmiyor mu? Mehmet Çakın hariç. Çünkü o sattığı takımı sanıyorum geri almaz. Böyle bir açıklaması varsa da ben duymadım.

Yeni Başkan Serhat Pekmezci de tanıdığımız kadarıyla çok beyefendi bir adam. Çabaları, emekleri, projeleri var. Bugünlük değil 5 yıllık değerlendirmeleri var. Yeni satın aldığını kulübü satar mı satmaz mı bilmiyorum ama sanırım bir “hayırlı olsun” ziyaretini hak ediyor. Hem siyasilerden hem taraftardan, esnaftan, vatandaştan, Uşaklılardan.

Hayırlı olsun Serhat Pekmezci!