IMG_2363.jpgAk parti aday tanıtım toplantısı AKM’de gerçekleşti. Uğur Medya çalışanlarına sordum. Sizin gözlemleriniz nedir diye, Davetli değillermiş. Zaten bu tür programlara gittiklerinde de partililer sorun çıkarıyorlarmış. Hatta şiddet uyguladıkları da olmuş. Hayretler içinde dinledim. Onu ayrıca yazacağım.
Ben Mehmet Çakın facebook hesabı üzerinden canlı izledim. Gözlemlerimi aktarayım.

Mehmet Çakın ’ın her proje sonrası “Hükümetimizin desteğiyle…”, “Bakanlarımızın yanımızda olması sayesinde…” , “Ankara ile birlikte…”, “Yardımseverlerimizle işbirliği içinde…” söylemleri dikkat çekti. Geçtiğimiz 5 yıl içinde hükümetten hangi desteği alarak ne yaptı sorusu akla gelirken, yaptığı hizmetleri “Ankara desteği” ile yaptıysa Belediye olarak ne yaptığını açıklamadı?

IMG_2366.jpgBir çok kez salonda asılı olan Erdoğan ve Çakın’ın resimlerinin yer aldığı “BABALAR SÖZÜNÜ TUTAR” pankartına atıfta bulundu. Bu 5 yıl önce verdiği vaatlere bir cevap mıydı yoksa bir savunma psikolojisine mi girdi bilmiyorum ama Mehmet Çakın’ın hem adaylık döneminde hem de 5 yıl boyunca yaptığı başkanlıkta bir çok kez sözünü tutamadığına şahit olduk. Mesela 1 Eylül Sanayi Sitesi, Kayaağıl’ın açılış tarihi, Çarşı Uşak’ta başlayacak çalışmalar vs.

Çakın, hedeflerini 6 maddede saydı, projelerini 18 maddede anlattı.

Hedefleri:
1. Altyapı sorununu çözmek

IMG_2371.jpgİller bankasından alınacak kredi ile çözeceğini söyledi. Belediyenin bunun için bütçesi yok mu açıklamadı. İşin ilginç yanı ise 18 maddelik projeleri arasında Altyapıyle ilgili bir proje sunmadı.

2. Turizm sektörünü geliştirmek.,

IMG_2370 (1).jpgBunu yeni yapılan 5 yıldızlı otel sayesinde gerçekleştireceğini söyledi. Sanırım suya sabuna dokunmayacak.
3. Ulaşım sorunlarını çözmek.

Büyük alkış aldığı bu hedefini kartlı sisteme geçerek çözeceğini iddia etti.
4. Sosyal belediyecilik çalışmalarını artirmak

Az sonra yazacağım bütün projeler sosyal belediyecilik üzerine kurulu. Malumunuz geçtiğimiz 5 yıl da konser ve festivallerle dolu sosyal belediyecilik projelerini gerçekleştirmişti.
5. Mesleki eğitimleri ve girişimlerini desteklemek

IMG_2370.jpgBu başlık altında daha önce defalarca söz verip yap(a)madığı 1 Eylül Sanayi sitesi sözünü yineledi.
6. Usaklılık bilincini artırmak.

(Vizyonu:uşakta yaşamak ve yaşlanmak)

Projeleri:

Düğün Salonu ve Yaşam Merkezi

1. Cumhuriyet, kemaloz, Kuyucak için kapalı spor salonu
2. Karaağaç Mh. Kapalı spor salonu
3. Dikilitaş millet bahçesi
4. Dikilitaş pazaryeri ve düğün salonu
5. Sarayları, elmalidere, m.akif Ersoy Mh. İçin düğün salonu
6. Sekerveleri düğün salonu
7. Aybey, köme, Bozkurt ışık Mh. İçin düğün salonu
8. Sarayaltı kültür parkı
9. Fatih Mh. Gündüz bakımevi ve egitim yaşam merkezi
10. Esentepe akıl oyunları kulübü
11. Yeşil Karaağaç at çiftliği
 

IMG_2361.jpgYenileme alanları
12. Çarşı Uşak
13. Valilik-Dörtyol arası yenileme
14. Mende pazari yenileme
15. Nuri şeker caddesi yenileme
 

Diğer

16. YHT yer altına alınırsa bisiklet ve yürüyüş yolu
17. Otobüs terminali
18. Hastane civarı 10 odalı hasta ve yakinlari konukevi.

Tüm bunlara bakınca önümüzdeki 5 yıl Uşak’ın temel sorunlarına dair bir proje olmadığını fark ettim. Mesela sık sık kazaların olduğu Ramada ışıklara “battı çıktı yapacağız” demedi. Veya “Kayaağıl’ın kapasitesini artırıp bir hamamboğazı gibi tesis de biz yapacağız” demedi. Düğün Salonu, Yaşam Merkezi, Spor Salonu’ndan öte geçmeyen bir ufku var Mehmet Çakın’ın.

Benimle birlikte canlı yayını izleyenlerden de gelen yorumlar dikkat çekiciydi. Tabi bu yorumlar anında görevlendirilen bir admin tarafından silindi.

Memlekete hayırlı olsun.