Yerel seçimlerin yaklaşmasıyla siyasi partilerde hareketlenmeler başladı. Belki de iktidar olmanın rehavetiyle Ak Parti’de çok farklı görüşmeler, ziyaretler, hareketler olmasa da aynı standartta ve azımsanmayacak şekilde çalışmalar devam ediyor. Zaten Mehmet Çakın Özhaseki’nin Uşak ziyaretinde yaptığı “İnşallah Mehmet Çakın^la devam edeceğiz” açıklamalarının ardından seçim çalışmalarına başlamıştı.

Ak Parti’de durum böyle aynı hızda devam ederken, diğer partilerde de diğer seçimlere göre beklenmeyen gelişmeyeler yaşanıyor. Mehmet Çakın’ın 2019 yerel seçimlerinde sadece 1.762 oy farkla Muhammet Gür karşısında kazanması Mehmet Çakın’ın rakibinin hep Muhammet Gür olduğunu düşündürüyor. Peki öyle mi?

Kıyasımız 2019 yerel seçimleri ise 2019’a göre değerlendirmek gerek. 2019’daki siyasi konjonktüre bakmak lazım. Elimizde neler var onları sıralayalım.

·         2019’da Mehmet Çakın tanınan, siyesi geçmişi olan bir isim değildi. Kısa bir süre atanmış, Uşaklı tarafından tanınmayan bir adaydı. Ve bu nedenle yerel seçimler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile diğer adaylar arasında geçmişti. Çünkü seçmen oyunu Mehmet Çakın’a değil, Ak parti’ye vermişti.

·         2019’da İyi Parti tam muhalefetti. Çizgisi, kararları, uygulaması ve en önemlisi bazı şehirlerde CHP ile ittifak yaparak amacın zafer elde etmek olmadığını, Ak Parti’den iktidarı almak olduğunu göstermişti. Zaten bu nedenle de Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu başkan oldu. Eğer ittifak yapılmasaydı Ak Parti’nin kaybetmesi mümkün değildi.

·         2019’da Uşak’ta CHP çıkarabileceği en zayıf adayı , Asım Kalelioğlu’nu çıkarmış, Resmen olmasa da İyi Parti karşısında pasif kalmıştı. Bu tutum CHP’yi Sandıkta dördüncü parti çıkarmıştı.

·         Yine MHP de Ak Parti’yi destekler nitelikte bir adayı, Muhammet Fatih Erdoğan’ı çıkararak tabiri caizse Akparti’den oy çalmamış keskin partililer haricinde de oy alamamıştı.

·         Ve son olarak 2019’da 4 parti yarışmış, %10 üzerinde kalan partiler Ak Parti, İyi Parti, MHP ve CHP olmuştu.

“Elimizdeki  2019 verilerine göre 2024 adayları nasıl değerlendirilir?” buna öznel olarak bakalım.

Çakın puan biriktirdi mi?

Öncelikle bu seçimde 2019’a göre Erdoğan’ın etkisinin daha az olacağı kannatindeyim. Çünkü 2019’da Mehmet Çakın nötr’dü. 0 puanı vardı bu yarışta ve seçmen Erdoğan öyle uygun gördüğü için oyunu vermişti. Ancak geçen 5 yıllık süreçte Mehmet Çakın belediye hizmetleriyle Uşaklılardan kaç puan aldı. Artıya mı geçti,eksiye düştü bu seçmenin oy verme kararında daha etkili olacak. Elbette Erdoğan için oy verecek kesim azımsanamayacak kadar çok. Ancak 1.700 oyluk farka etki eder mi etmez mi bilinmez?

2019’daki İyi Parti ile günümüz İyi Partisi aynı çizgide mi?

Daha önce ittifak yaparak CHP’ye kazandırdığı belediyeler ile zafere ortak olan İyi Parti 2024 yerel seçimlerine “Hür ve Müstakil” olarak girmeye karar vererek aslında muhalefetin oyunu göz göre göre bölmüş oldu. Bu karar sürecinde partililerden, bilhassa CHP’den büyük tepki alması seçmende İyi Parti’nin Erdoğan’ın ekmeğine yağ sürdüğü düşüncesini oluşturdu. Elbette Uşak’ta ittifaklık bir durum olmadığından uygulama değişmedi ve her parti adayını çıkardı. Ama Ak Parti’nin işine gelecek bu genel  tutumunun Uşak’a nasıl yansıyacağı, Muhammet Gür’e oy veren muhalif seçmenin kararını ne şekilde etkileyeceğini sormaya kalmadan 250 kişilik büyük bir ekip resmen CHP rozetini geçtiğimiz haftasonu taktı. Bu gündeme gelmese de bence buradan ülke geneline dair bir sonuç çıkarmak mümkün.

Özkan Yalım CHP’nin adayı mı?

2024 yerel seçimlerine CHP hızlı hazırlandı. Başta il başkanı, sonra milletvekili, adayların ve partililerin Ön seçim talepleri, bastırmalarına, açıklamalarına rağmen çiçeği burnunda genel başkan Özgür Özel tarafından Özkan Yalım belediye başkanı olarak atandı. CHP’lilere göre anti-demokratşk olan bu atamanın sandığa yansıması nasıl olur bilinmez ama Özkan Yalım’ın sadece CHP’lilerden değil, ılımlı tavırları, girişken olması, vatandaşa hem milletvekilliği döneminde hem de sonrasında sürekli temas halinde olması tüm seçmen üzerinde etkili olacağını düşündürüyor.CHP’lilerin istemediği aday olsa bile istedikleri adaydan daha fazla oy alacak gibi görünüyor.

 

Meclis Üyesi Adayları Önemli Mi?

Diğer taraftan şimdiye kadar görmedğimiz bir surumla karşılaştık. Parti Meclis Üyesi adaylarına kimse bakmazken, CHP’nin çok önemli isimleri bir araya getirmesi Yalım’ın bir adım daha öne çıkmasını sağlayacak gibi duruyor. Son yıllarda eksiklik olarak dile getirilen liyakat kavramının için doldurulmuş halini Ak Partili eski belediye başkanı Mesut Apaydın’ın dahi referans olmasından anlayabiliriz.

Durmuş Yılmaz nerede?

Akşener’in uyguladığı politika nedeniyle İyi Parti Genel Başkan yardımcılığından istifa eden Uşaklı hemşehrimiz Durmuş Yılmaz’ın muhalif tutumu, değişmeyen çizgisi ile  Özkan Yalım’la birlikte poz vermesi,Durmuş Yılmaz’ın Mali Hizmetlere destek vereceği söylentileri de İyi Parti seçmenini etkileyecek gibi duruyor.

Sezer Ateş, Ateş gibi geliyor!

MHP’nin adayı 2023 genel seçimlerinde Ak Parti’den milletvekili aday adayı olan Sezer Ateş oldu. Başarılı iş insanı Sezer Ateş’in seçime hızlı hazırlanması, yatırımcı kişiliği, istikrarlı iş geçmişiyle seçmene güven veriyor. Son yıllarda bir anda büyüyen müteahhitlerin aksine adım adım, yavaş yavaş büyüyen ve kendini ispat etmiş Sezer Ateş’in de bu seçimde iddialı olacağı kesin. Diğer taraftan geçen seçimde Ak Partiden aday adayı olması da Ateş için avantaj. Ak Parti seçmenini Ateş’i sevdiği gibi, MHP’lilerin de çok sahip çıktığı ortada.

Erbakan etkisi

Kurulduğu günden bu yana Ak Parti’ye karşı yapıcı eleştirileriyle gündemde yerini koruyan hatta bu eleştirilere rağmen Erdoğan tarafından ittifak’a dahil edilen Yeniden Refah Partisi Akparti’deki milli görüşçüleri kendine çekiyor. Aynı damardan beslemeleri nedeniyle Erol Korkmaz’ın ziyaretler esnasında Erdoğan hakkında olumsuz konuşmalarına rağmen küskün seçmenin Erol Hoca’ya kayabileceği ihtimal dahilinde.Diğer taraftan başarılı belediyecilik geçmişi, Ak Partili belediyede disiplinli çalışmaları da Erol Korkmaz’ın referansı oluyor.

Sonuç olarak; 2019’daki duruma göre kıyaslama yaptığımızda;

Ak Parti’nin artıları; Muhalefette birbiriyle yarışacak 2 güçlü aday var. 2019’da Akparti+MHP= 64.949, CHP+İyi Parti=62.700 oy almıştı. Şimdi bu muhalefet oyunun adil bölünmesi Ak Parti’nin avantajına olacak.

Çakın’nin eksileri; Belediye seçimi başta personelle kazanılır. Çünkü başkanın referansı işidir ve bu işi personeliyle yapar. Bu nedenle seçmen belediye personelinin görüşüne önem verir. Göreve gelir gelmez işten çıkardığı personel bugün Çakın’ın karşısında. Uygulamaya geç kaldığı mahkeme kararları ile yüzleşebilir. Yatırımsız geçen 5 yıl Çakın’na eksi puan olarak yazılacak. Buna seçmen geçen dönemden gelen borçlar diyebilir ancak festivallerle dolu geçen 5 yıl başta partililierce eleştirmişti. Parti yönetimi tarafından Çakın sevilse de Mehmet Altay, Mehmet Gün, Basri Yıldırım, Mehmet Bayer gibi alternatif aday beklentileri doğmuştu. Bu hayal kırıklığı oluşturdu. Çakın sadece rakip adaylarla yarışmıyor, onların meclis üyeleriyle de yarışıyor

Ak parti adayı Çakın’ın eksilerine baktığımızda Ak Parti’den MHP’ye ve Yeniden Refah partisi’ne hatrı sayılır oy geçecek. Geçen bu oran Ak Parti’nin en yakın rakibine olan karşı durumunu belirleyecek..

MHP’li olup CHP ile asla yan yana durmayacak olan isimler için siyasi partiler öyle bir evrildi ki bugün o ülkücüler CHP rozetini taktılar.

31 Mart akşamı CHP ile İyi Partinin Başkanlık için yarıştığını, Çakın’ın 3. kaldığını izlersek şaşırmam.