Etkinliğe katılan çocuklar sloganlar ve pankartla trafik kurallarının önemine vurgu yaptı.

Baltalı Köyü Göleti ve Protokol Toplantısı Baltalı Köyü Göleti ve Protokol Toplantısı


Vali Ergün'den Trafik Bilinci İçin Çağrı

Programda konuşan Vali Ergün trafiğin hayati önemi olduğuna vurgu yaparak hız kurallarına dikkat edilmesini ifade etti ve hayatla yarışılmaz sloganı ile vatandaşlara uyarılarda bulundu.

Ergün: “%50 Daha Fazla Yaşayabilmek İçin Emniyet Kemerlerimizi Bağlayalım”

Ergün “Birkaç bilimsel çalışma sonucu söyleyeceğim size emniyet kemeri takmış olmak araç içinde meydana gelen ölümleri %45 ağır yaralanmalarda %50 oranında azaltıyor. Ben şunu soruyorum yani %50 daha fazla yaşayabilmek için arabaya ilk oturduğumuzda ilk işimizi emniyet kemeri olması için bu yeterli bir sebep değil midir? Başka hiçbir şey sorma ya gerek yok herhalde bunu kıymetli vatandaşlarımız takdir ederler zaten. Aslında trafik kuralları zor kurallar değil bütün dünyada kabul edilmiş denenmiş herkes tarafından bu kuralların kaza riskini azalttığı yaşama şansını arttırdığı değerlendirilmiş ve bütün dünyada geçerli trafik kurallarına standartları işaretleri konulmuş. Bizim de bakın trafik kazalarında bütün olaylarda aslında çok güzel başarılar sağlıyoruz. 

Ergün: “Uşak'ta Halen Trafik Konusunda İstediğimiz Düzeyde Değiliz”

Ergün “Ama gerçekten şunu söyleyebilirim Uşak'ta halen trafik konusunda istediğimiz düzeyde değiliz. Bunu hep birlikte aşmamız lazım Ne sadece polis ve jandarmanın uygulamaları yeterlidir bunun için ne tek başımıza alacağımız tedbirler yeterlidir buna el birliği içinde Vatandaşlarımızın da konuya hassasiyet göstermesi ve bütün kurallara uyması önemli.”

Ergün: “Hayatla Yarışılmaz”

Ergün “Yaya ve bisiklete mutlaka dikkat etmek durumundayız bunlara öncelik vermek zorundayız. Araç kullanırken çok uzun süre araç kullanmayalım. Trafikte yorulduğumuzu hissettiğimizde yorulmazsak bile belli aralıklarla mutlaka dinlenelim. Araçta cep telefonu kullanmayalım cep telefonunu ciddi şekilde dikkat dağıtıyor ve kazalara sebep oluyor. Takdir edersiniz ki trafik kazaları da arkadaşlar üç saniye beş saniyelik dikkat kaybı bir trafik kazasını meydana gelmesi için yeterli aslında. Toplumların gelişmişliğini trafik de araç kullanan insanların davranışları belirler. Öyle derler onun için biz de araçla trafiğe çıktığımızda hem kendimize hem karşıdakine hem de yaya ya ne olur elimizden geldiği kadar son derece kibar nazik olalım acele etmeyelim. Çok acele etseniz de inanın %10 kazanç sağlıyorsunuz. Bir yere erken varmada ama hayatınızı çok çok riske atmış oluyorsunuz. Ben vatandaşlarımıza son olarak şu tavsiyede bulunuyorum arkadaşlar ne olur bu kurallara uyalım Çünkü hayatla yarışılmaz.” Dedi.

Çocuklar Sloganlarla Trafik Bilinci Oluşturdu

Etkinliğe katılan çocuklar ise mikrofonlarımıza yaptığı açıklamada ebeveynlerine trafik kulları konusunda uyarılarda bulunda
 

Editör: Uğur Medya