İyi Parti Çatırdıyor Mu?
2024 yerel seçimlerinin yaklaştığı şu günlerde İyi Parti koltuklarından bir bir istifa sesleri yükseliyor. Açıklamalarda aslında çok benzer. İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in tek başına seçime gitme isteği ve ittifak konusundaki tutumu, parti içinde bölünmelere neden olmuş durumda. İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı Durmuş Yılmaz'ın istifaları desteklemesi ve ittifak olması çağrısı, parti içindeki ayrılıkları gözler önüne seriyor.
Durmuş Yılmaz İstifaları Destekledi
İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı Uşasklı Durmuş Yılmaz ise partiden istifaları desteklediği açık açık söylüyor. 
İyi Parti’de Faruk Köylüoğlu’ndan Sonra Hasan Subaşı Da İstifa Etti
Geçtiğimiz hafta İyi Parti Ankara İl Başkanı Faruk Köylüoğlu istifasını sosyal medya üzerinden duyurmasının ardından Yılmaz “Sayın Başkan gerekeni yapmıştır.” Diyerek şimdi ise Antalya Milletvekili Hasan Subaşı istifa metnini kamuoyuna paylaşmış ve Yılmaz Subaşı’na da destek çağrısı yaparak “Kararınız hayırlı olsun” diyerek cevap verdi.
Meral Akşener İttifak İstemiyor
İyi Parti de istifaların art arda gelmesinin sebebi açık ve net bir şekilde ittifak yapılmaması olduğunu belirtilmiş ve Durmuş Yılmaz’da ittifak olması konusunda istifaların yanında olarak ittifak istediğini belirtmiştir. 
Uşak’ta Muhalefet Ak Parti’ye Bir Başkan Birde Vekil Kazandırdı
Uşak’ta ise 2019 yerel seçimleri ve 2023 genel seçimleri ele alacak olursak genel olarak muhalefetin başarısızlığını ortaya koyuyor.
2019 yerel seçimlerinde Ak Parti'nin adayı olarak Mehmet Çakın belirlenmiş, Cumhuriyet Halk Partisi'nin adayı ise Asım Kalelioğlu olmuştu. Ancak dikkatleri çeken nokta, muhalefetin asıl kazanabilecek adayı olarak gösterilen İyi Parti'nin Muhammet Gür'ü görmesiydi.
2019 yerel seçimlerinde Uşak’ta Ak Parti ve İyi Parti arasında kıyasıya geçen rekabette çok az bir oy farkıyla Ak Partili Mehmet Çakın Belediye Başkanı olarak seçilmiş ve İyi Parti bunun sebebinin CHP’nin aday çıkarması olarak göstermişti. 
Geçtiğimiz 14 Mayıs Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi’nde her iki tarafta farklı stratejiler geliştirip partiler arasında bir ittifakla seçime katıldı. Bir tarafta Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde Cumhur İttifakı diğer tarafta İyi Parti’nin de arasında olduğu CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun seçime girdiği Millet İttifakı oldu.
İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener daha bu seçimlerde aslında ittifak istemediğini Kemal Kılıçdaroğlu’nun aday gösterilmesinin ardından masadan ayrılarak hissettirmiş olsa da tekrar masaya oturarak seçime beraber gittiler.
“Çakın’a Başkanlık, Tuğrul’a Vekillik Muhalefet Tarafından Altın Tepside Sunuldu”
Uşak’ta bakacak olursak ise İyi Partili Muhammet Gür daha önce belediye başkanlığında olduğu gibi bu defa milletvekili adayı olarak listenin başında yer almıştı.
Fakat yine aynı son yaşandı ve İyi Parti’nin liste başı adayı Gür seçimi Ak Parti’ye tekrar kaybetti. Mehmet Çakın’a başkanlık, Fahrettin Tuğrul’a vekillik muhalefet tarafından altın tepside sunuldu.
Mehmet Çakın Başkan, Fahrettin Tuğrul Vekilse Bu Başarı Muhalefetindir
Oylara bakacak olursak 2019 yerel seçimlerinde Mehmet Çakın 50.934 oy alırken Muhammet Gür 49.172 oy aldı. 14 Mayıs seçimlerinde ise Ak Parti yine toplamda 88,535 oy alarak iki milletvekilini meclise sokmuş Cumhuriyet Halk Partisi 72.409 oy alarak Ali Karaoba’yı meclise götürmüş İyi Partili Gür ise 44,234 oy alarak yine az bir farkla meclise girememişti.
Uşak’ta Muhalefet İlk Günden Çatırdamaya Başladı
Seçimlerden önce Uşak’ta beraber kol kola gezen Cumhur İttifakı seçimlerden bir gün sonra yani 15 Mayıs’ta kaybetmenin de hıncıyla çatlak seslerin çıkmasına ortam oluşturmuştu.
CHP’li Özkan Yalım ve CHP Uşak 2. Sıra Milletvekili Adayı İsmet Akın seçimlerden bir gün önce vatandaşlara toplu mesaj atarak bir oy CHP’ye bir oy Kemal Kılıçdaroğlu’na diyerek aslında bir nevi İyi Partili Muhammet Gür’ü yok sayıldığı algısını oluşturdu.
Uşak’ta 2024 Yerel Seçimlerinde Belediye Başkanını Muhalefet Belirleyecek
Uşak'ta seçim süreci, muhalefetin birlikteliği ve etkili stratejileri ile şekillenecek gibi görünüyor. Ancak, içsel çatışmaların ve parti içi dinamiklerin bu süreci nasıl etkileyeceği 2024 yerel seçimlerinde Uşak Belediye Başkanlığı koltuğunu yine muhalefetin belirleyeceği ön plana çıkıyor.
Son olarak Uşak’a gelen Adana Milletvekili Ayyüce Türkeş basın mensuplarına verdiği demeçte ise Meral Akşener ve divanın ortak aldığı kararla birlikte 81 ilde seçimlere tek başına gideceği mesajını vermiş ve ittifak yapılmaması konusunda hem fikir olduğunu belirtmişti.
 

Editör: Uğur Medya