Ahilik Haftası programı İstiklal Marşı okunarak başladı. Sonrasında Halk oyunları ve video gösterimiyle devam etti.

Balcı ‘’Ahi Haftasının Herkese Hayır Ve Bereket Getirsin’’

Uşak Vali Vekili Muammer Balcı yaptığı konuşmada vefat eden tüm ahi, esnaf ve sanatkârları anarak Ahi haftasının herkese hayır ve bereket getirmesini söyledi.

Balcı ‘’Bu güzel buluşmaya vesile olan Pir Ahi Evran Veli başta olmak üzere ebediyete ithaf etmiş tüm ahileri, esnaf ve sanatkarları rahmetle yad ediyoruz.’’

Gürcan ‘’Uşak’ta Bulunduğum İçin Mutluyum’’

Ticaret Bakanlığı Bakan Yardımcısı Mahmut Gürcan Uşak’ta bulunduğu için mutlu olduğunu söyleyerek Ahiliğin anlam ve önemini dile getirdi.

Gürcan ‘’Bugün burada 36. Ahilik haftası kapsamında sizlerle birlikte olmaktan mutluluk duyuyorum. Bakanlığımız adına tüm Uşak Halkını, hanım efendileri beyfendileri özellikle selamlamak istiyorum. Ahilik bir yaşam tarzı, bir okul, hayat tarzıdır. Ahilik Anadolu Selçuk döneminde başlayan Osmanlı’da devam eden günümüze kadar gelen bir mirastır.’’ Dedi. 

Güneş ‘’Tüm Gençlere Ahilik Kültürünü Öğretilmeli’’

Ak Parti Uşak Milletvekili İsmail Güneş konuşmasında ahilik haftasını kutladı ve tüm gençlere ahilik kültürünü öğretilmesi gerektiğini söyledi.

Güneş ‘’Ahiliği sadece Ahilik haftasında kutlamak yetmiyor. Aynı zamanda ahilik kurallarını 365 gün uygulamamız gerekiyor ve tüm gençlerimize, çocuklarımıza örnek olarak ahiliğin nasıl yaşandığını göstererek onlarında ahilik kültürünü öğretmemiz gerekiyor.’’ Dedi.

Tuğrul ‘’Bu Haftalarla Türk İslam Geleneğini Yaşatacağız’’

Ak Parti Uşak Milletvekili Fahrettin Tuğrul konuşmasında bu haftalarla Türk İslam geleneğini yaşatacağız diyerek Ahilik haftasını kutladı.

Tuğrul ‘’Bu ahilik kültürünü kardeşlik kültürünü ilelebet yaşatacağız. Türk İslam geleneğini İslamla müşerref olan Türk milletine bu haftalar vesilesiyle yaşatmaya devam edeceğiz.’’ Diye konuştu.

Karaoba ‘’Bu Hafta Türk Sanat Ve Ahlakı İçin Önemli’’

Cumhuriyet Halk Partisi Uşak Milletvekili Ali Karaoba, açıklamasında Ahilik haftasının anlam ve öneminden bahsetti.

Karaoba ‘’Türk kültürünü ve medeniyetinin, Türkçemizin edebiyatımızın gelenek ve göreneklerimizin özellikle Türk sanat ve ahlakının oluşması, gelişmesi, yaygınlık kazanması çok önemli yeri olan prensipler bütününü kutluyoruz bu hafta.’’ Diye konuştu.

Savaş ‘’Ahi Teşkilatına Önceden Sadece Sanatkârlar Üye Olabiliyordu’’

Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Başkanı Atalay Savaş, konuşmasında Ahi Teşkilatının tarihinden bahsederek önceden ahi teşkilatlarına sanatkârlardan başka kimsenin üye olamadığını söyledi.

Savaş ‘’17. yüzyılın 1. Yarısına kadar esnaf ve sanatkârlardan oluşan, sanatkârlardan başka kimse ahi teşkilatlarına üye olamazken Osmanlı ekonomisinin zayıflaması sonucu 1785 yılında çıkan bir fermanla yeni çeri ve sipahi askerleri ahi teşkilatlarına üye yapılmasına izin verilmiştir.’’ Dedi.

Editör: Uğur Medya