İsviçre'nin Basel kentinde 16 Eylül'de başlayan turnuvaya 6 sporcu ile katılan Uşak Karate Özlem Spor Kulübü, ülkemizi ve şehrimizi en iyi şekilde temsil etti.

Uşaklı Sporcular 12 Kategoride 10 Kupa Kazandı

Dinçer Güngör ve Özlem Güngör yönetimindeki sporcular, yarıştıkları 12 farklı kategoride toplam 10 kupa kazanarak genel klasmanda turnuvayı ikinci sırada tamamladı. 26 ülkeden 126 kulübün katıldığı turnuvada Türkiye A Büyükler Milli Takımı da toplam 11 madalya ile birinciliği elde etti, 5 madalya altın olarak kaydedildi.

Turnuva dönüşü Uğur TV mikrofonlarına özel açıklama yapan antrenörler Dinçer Güngör ve Özlem Güngör turnuvayı değerlendirdi ve başarılarının sırlarını paylaştı.

Güngör “Turnuvada 5 Altın Madalya Kazandık”

Dinçer Güngör “Tebriğiniz için teşekkür ederiz, geldiğiniz için de ayrıca teşekkür ederiz. İsviçre Basel’de ‘Basel Open Karate Turnuvası’ yapıldı. Her sene bu turnuva yapılmakta. Biz ilk defa katıldık 13. Basel Open Karate turnuvasına kulüp olarak 6 sporcu ile katıldık. 12 kategoride yarıştık. Turnuvaya 26 farklı ülke 126 tane de farklı kulüp katıldı. Bu kulüplerden bir tanesi de biziz. Turnuvaya Türkiye A Milli Takımı da katıldı. A Milli Takımı demek 18 yaş üstü büyükler milli takımı demek bizim şu an büyükler milli takımında sporcumuz bulunmamakta bizim bugüne kadar en büyük başarı elde eden sporcumuz Süleyman Aydemir gençler milli takımında 1 yıl sonra inşallah büyükler milli takımına girecektir. Büyükler milli takımı Türkiye'nin en gözde sporcuların yer aldığı en başarılı sporcunun yer aldığı olimpiyat için mücadele eden sporcuların yer aldığı bir milli takımdır. Bütün kulüpler bütün sporcular büyükler milli takımına girmek için mücadele eder. Büyükler milli takımı da turnuvaya katıldı. Kulübümüz genel klasmanda ikinci olarak bitirdi. Ülkemizde yapılan bütün turnuvalarda 6 yıldır hemen hemen bütün turnuvalarda kulübümüz genel klasmanda birinci oluyor.” 

Güngör “Türkiye A Milli Takımımızın Ardından 2. Olduk”

Güngör “Türkiye şampiyonasında kulübümüz birinci oluyor. Burada ikinci olduk. Türkiye Büyükler A Milli Takımı birinci oldu. Türk milli Takımımıza da buradan tebrik mesajı da göndermek istiyorum. Çok güzel bir kamp dönemi de geçiriyorlar. Biz de arkalarından ikinci olduk bu bizim için büyük bir gurur beş tane altın madalya aldık. Sporcularımız Eşem Sude Tural dünyaya gençlik liginde derecesi var. Balkan şampiyonluğu var. Türkiye şampiyonluğu var. Bu yarışmada hem kendi sikletinde hem de açık siklet dediğimiz o yaş kategorisindeki tüm kiloların birleşimindeki siklette birincisi oldu. Avrupa dünya dereceli Süleyman Aydemir sporcumuz o da kendi sikletinde ve açık siklette şampiyon oldu. Balkan dereceli Nadir Efe Karakozak isimli sporcumuz o da kendi sikletinde şampiyon oldu. Mustafa Esat İnan kata ve komitede üçüncü oldu. Alperen Şahin kendi sikletinde üçüncü oldu. Emre Güngör hem açık siklette hemde kendi sikletinde üçüncü olarak yarışmayı tamamladı.” Dedi.

Güngör “Bu Büyük Turnuvadan Başarıyla Dönmek Gurur Vericiydi”

“Bu turnuva çok büyük bir turnuvaydı gerçekten. Katıldığımız turnuvalar arasında çok büyük mücadeleci bir turnuvaydı. Olimpiyat şampiyonu vardı turnuvada ve olimpiyat şampiyonunu bir Türk sporcu yendi. Yani bu kadar başarılı sporcuların yer aldığı turnuvada yarışmak bizim için büyük bir tecrübeydi ve burada başarıyla dönmek gurur vericiydi.” Dedi.

Uşak Karate Özlem Spor Kulübü, turnuvada Türkiye A Milli Takımı ile aynı sayıda altın madalya alarak ayrıca yeni bir başarıya imza atmış oldu. 

Güngör “Sporcularımız Turnuvada Derece Yaparak Çok Büyük Bir Tecrübe Elde Etti”

Özlem Güngör “Gerçekten uluslararası büyük bir turnuvaydı. Bizim kendi kulüp sporcularımızı dışında Türk A Milli takımı da ordaydı. A milli takımında da yine olimpiyat dereceli sporcularımızın maçları oldu. Bizim o yaş kategorisinde şu an öğrencilerimiz olmadığı için onlar onları izleme şansı buldu. Yakından izleme şansı buldu, maçlarını takip etme şansını buldular, birçok ülkeden farklı sporcularla konuşup anlaşarak onlarla farklı antrenman tecrübelerine sahip oldular. Maçları zaten çok güzel geçti hepsinin altı sporcumuzla gittik. 6'sı da derece yaptı. Hatta birçoğu çift kategoride derece yaptı. Bu bizim için zaten çok onur ve gurur vericiydi. Ama çocuklarımızın Orada büyük sporcularla büyükler milli takımında yer alan hem bizim ülkemizin hem de diğer ülkelerin büyükler milli takımında yer alan sporcularla aynı ortamda bulunması onlarla aynı ortamda maç yapabilmesi ve onların da yenildiğini ya da yenebildiğini görebilmesi canlı şekilde izleyebilmesi onlar için çok büyük tecrübeydi. O yüzden biz de çok mutlu olduk çok gururlandık.” Dedi.

Dinçer Güngör son olarak yaptığı açıklamada sporcuların A Milli Takıma seçilene kadar kendi imkanlarıyla bu turnuvalara katıldıkları bu noktada en büyük desteği velilerden ve esnaf dostlarından aldıklarını ifade etti.

Güngör “Sporcularımız Kendi İmkanları ile Turnuvaya Katılıyor”

Güngör “Velilerimiz bizim en büyük destekçimiz diyoruz velilerimiz kendi imkanlarıyla buralara çocuklarını gönderiyorlar. Dişinden tırnağından artırarak günlük hayatından arttırarak maçlara para biriktirerek çocuklarını buralara gönderebiliyorlar. Sadece Süleyman Aydemir isimli sporcumuz Avrupa Dünya dereceli sporcumuza hatırımızın geçtiği esnaf Uşaklı dostlarımızdan maddi destek bulabildik. O dostlarımız da açık gönüllülükle Süleyman'a destek oldular. Çünkü biz her zaman şunu söylüyoruz bizim hedefimiz olimpiyatlar, olimpiyatlara gidebilmek için de bu uluslararası maçlardan geçmemiz uluslararası maçlarda yarışmamız gerekiyor. Bu uluslararası maçlara da sporcular kendi cebinden gidebiliyor. Velilerimiz sporcularına çocuklarına destek oldular. Süleyman Aydemir'e de Uşak'ta esnaf dostlarımız destek olarak Süleyman'ı oraya gönderdiler. Süleyman'da elinden geleni yaptı her iki siklette de şampiyon olarak Uşak’a iki tane madalya altın madalya kazandırdı.” Dedi.

Güngör “Türkiye Şampiyonası ve İtalya Dünya Gençlik Ligi Turnuvalarımız Olacak”

Dinçer Güngör” “Olimpiyatlara puan toplama kota amaçları var Dünya Gençlik Ligi yılda 4-5 defa yapılıyor. Bunun geçmişte Hırvatistan'da bir ayağı yapıldı ona katıldık. Şimdi de İtalya'da son ayağı yapılacak. İtalya Venedik'te o da Aralık ayında yapılacak. Yani önümüzde iki tane önemli turnuva var. Birisi 2024 yılı Milli Takım seçmeleri Türkiye Sampiyonası, bir diğeri de Dünya Gençlik Ligi o da İtalya'da yapılacak. Biz çok teşekkür ederiz biz çağırmadan sizlerin gelmesi bizleri ayrıca gururlandırdı. Ben bazı sosyal medya paylaşımlarımda bazen çok çok arada sırada sitemlerde bulunuyorum başarıyla dönüyoruz. Ama kimse tebrik etmiyor diye şu an siz gelerek aslında bizi tebrik etmiş oldunuz, onurlandırdınız teşekkür ediyoruz.” Dedi.


Bu başarılarla, Uşak Karate Özlem Spor Kulübü, uluslararası alanda da adından sıkça söz ettirmeye devam ediyor.
 

Editör: Uğur Medya