2024 mahalli idareler seçimi sonrası yapılan ilk meclis toplantısının 2. Oylamasında gündem gereği 2023 yılı faaliyet raporu oylamaya sunuldu. Özellikle Uşak kamuoyu tarafından merakla beklenen, önceki dönem Başkan Mehmet Çakın ve ekibi için kritik bir önem taşıyan rapora dair oylama ret için nitelikli çoğunluk gerekmesi, nitelikli çoğunluk için yeterli sayıya ulaşılamaması nedeni ile onaylanmış oldu. 

Mevcut oylama sonucu ve oylamanın gerçekleşme biçimi Mehmet ÇAKIN döneminin, yeni başkan tarafından ibra edildiği şeklinde yorumlandı.

Başkan Özkan Yalım Oylama Sırasında Dışarı Çıktı

Uşak Belediye Meclisi, 31 Mart'ta göreve gelen Özkan Yalım'ın başkanlığında toplandı. Toplantıda 2023 yılının faaliyet raporu gündeme alındı ve oylamaya sunuldu. 
İYİ Parti'den CHP'ye geçen ve bu dönemde 1. Başkan Vekili olan Tolga Pirinçci, oylamada başkanın makamına geçti.
Ancak, nitelikli çoğunluğu sağlamak için aranan 1 oy, CHP'li üyeler tarafından bulunamadı. 1 oyun bizzat başkana ait olması dikkat çekti.

İYİ Parti'nin de ret oyu verdiği faaliyet raporu oylandı ve AK Parti ile MHP'li üyelerin faaliyet raporunun onaylanmasına dair oylarına karşılık nitelikli çoğunluğun sağlanması gerekirken, yeterli oy çokluğuna ulaşılamadı.

Uşak'ta Akıllı Durak Hizmeti Başladı Uşak'ta Akıllı Durak Hizmeti Başladı

Özkan Yalım, Çakın Dönemini İbra Etti

Başkan Özkan Yalım’ın oylama için toplantıya ara vermek yerine, toplantı salonundan çıkması ve oylamayı devam ettirmesi, nitelikli çoğunluğun ret yönündeki aranan bir oyun yani Başkan Özkan Yalım’ın oyunun sağlanamamış olması, ÇAKIN döneminin ibrası anlamına geldi. 

Bu durum Başkan Özkan Yalım’ın tüm çatışmalardan uzak bir yönetim şeklini benimsediği şeklinde yorumlandı.

Editör: Uğur Medya