Ufuk Uğur’dan Seçim Değerlendirmeleri

Uşak’ta belediye seçimlerini kaybeden Ak Partili milletvekillerine seslenen Uğur, milletvekillerinin marjinal bir partide siyaset yapıyor gibiler diyerek vatandaşa dokunamadıklarını ifade etti.

Uğur: “Milletvekilleri Marjinal Bir Partide Siyaset Yapıyor Gibi”

Uğur “Seçmenin bu kararından sonra hükümet anlamında bir toparlanması bu konuda yukarıdan bakışı güven konusuna bir bakması gerekiyor. Özellikle 15 Temmuz sonrasından sonra bakanların vatandaş seviyesine indiğini gördüm. Deprem sonrasında bakanların vatandaş seviyesine indiğini gördüm. Politika olarak vatandaş seviyesine inerek hizmet ürettiklerini gördüm. Bu kadar yakın ilişkiler kurmuşken birden bu mesafelerin açılmış olması, özellikle Mayıs seçimlerinden sonra bu idareciler arasında bu seçimlerin açılmış olması ve biraz sonra geleceğim. Milletvekillerinin marjinal bir partide siyaset yapıyormuş gibi marjinal bir partide yürüyormuş gibi özür diliyorum Hüda Par’da, Komünist Partisi’nde, Sosyalist Partisi’nde siyaset yapıyormuş gibi çok marjinal fikirlerle çok marjinal işler yapıyor olması da başarısızlığı getirdi.” Dedi.

Uğur: “Uşak’ta Milletvekilleri Vatandaşa Dokunamadı”

Aynı zamanda Ufuk Uğur, Mehmet Çakın’ın kendi kadrosunu kurmasına izin verilmediğine değinerek, seçimi kaybetmenin en büyük etkisinin kadrolar ve milletvekilleri olduğunu ifade etti.

Baltalı Köyü Göleti ve Protokol Toplantısı Baltalı Köyü Göleti ve Protokol Toplantısı

Uğur: “Bugün Sadece Mehmet Çakın’ı Eleştirmek Haksızlıktır”

Uğur “Çünkü Mehmet Çakın’a da haksızlık yapılmıştır. Ben bunu özetle durmak istiyorum. Çünkü belediye başkan adaylarının kendi çalışacağı ekibi belirleme hakkı vardır. Kendi çalıştığı ekibi belirleme hakkı olmayan belediye başkan adayını süt oğlan olarak piyasaya sürersin.” Dedi.

Uğur: “Mehmet Çakın’ı Vatandaş Tanıdı ve Neden Oy Vermeyeceğini Biliyordu”

Uğur “Mehmet Çakın’ın bile aday gösterilmesi konusu her iki seçimde de bilmem kimin arkadaşı olması bence tek başına bir vasıf değildir. Diğer taraftan yalnızca bir babanın oğlu olmak bir babanın oğlu olmak çok kıymetlidir, çok özel bir şeydir. Bir babanın oğlu olmak, onun hakkını vermek çok özel bir şeydir ama yalnızca bir babanın oğlu olmak siyaset için yeterli değildir. Bu konuda hep bu örnek de verilir. Camiye imam atanmıyor. Camiye imam belirlenmiyor. Dolayısıyla vatandaşa dokunabilecek doğru adayın belirlenmesi lazımdı. O yüzden diyorum 2019'da Mehmet Çakın’ın belirlenmesinde insanlar Mehmet Çakın’ı tanımadığı için oy verdiler, tanımadıkları için onlar umudunu kesmediler. Ama 2024'e geldiğimizde artık tanıyorlardı ve neden oy verip neden oy vermeyeceklerini biliyorlardı.” Dedi.

Uğur: “Adayın Kendi Kadrolarını Belirleme Hakkı Vardır”

Uğur “Madem Mehmet Çakın aday gösterildi. Kendi kadrolarını belirleme hakkı vardır adayın. Mecliste istediği insanlarla çalışma fırsatı veremezsiniz teknik donanımı olan bürokratik tecrübesi olan insanlarla beraber çalışma fırsatı vermezseniz belediye başkanın da böyle hani yalancı damat gibi ortaya çıkarmak olur. Ben en büyük seçim sonuçlarından birinde milletvekillerinin etkisi olduğunu düşünüyorum.” Dedi.

Editör: Semih Şah