Türkiye’nin yeni turistik treni Karaelmas Ekspresi, 12 Nisan’da başlayacak Batı Karadeniz Turistik Tren turu seferleri öncesinde tanıtım turu gerçekleştirildi. Tanıtım turu 8 Mart Cuma günü Ankara’dan başlayarak 10 Mart günü son buldu.

Karaelmas Ekspresi Batı Karadeniz Turistik Tren Turu seferleri, Ankara’dan başlayarak Çankırı, Karabük ve Zongulak’ı da kapsıyor. Karaelmas Ekspresi ile birlikte yolcular Batı Karadeniz’in doğal, tarihi ve kültürel mirasını görme fırsatına sahip olacaklar.

Tanıtım turu sırasında üzüm bağları ve tarihi kalesiyle Kalecik, tuz mağarası ve müzeleriyle Çankırı, tarihi konakların bulunduğu Çerkeş, ziyaret edilen ilk duraklar arasında yer aldı.

Bununla birlikte Karaelmas Ekspresi yolcularına, klasik Osmanlı kent mimarisinin en güzel örneklerinden UNESCO Kültürel Miras Şehri Safranbolu'nun Arnavut kaldırımlı sokaklarında yürüme olanağı da sağladı.

İki gün süren tanıtım seferinde yolcular Zonguldak'ta Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Eğitim Ocağında madencilerin çalışma şartları, maden ocağının işleyişi ve çalışma sürecini yerinde gözlemleme fırsatı buldu.

Yolcular, Eskipazar'da ise Hadrianapolis Antik Kenti'nde gün yüzüne çıkarılan tarihi yapıların kalıntılarını yakından inceledi.

Karaelmas Ekspresi Batı Karadeniz Turistik Tren Turu seferlerinin, 12 Nisan’da yolcuların hizmetine açılacağı duyuruldu.

Editör: Duru Akyar