Doğan Cüceloğlu 1938 yılında Mersin Silifke’de on bir çocuklu bir ailenin on birinci. Çocuğu olarak dünyaya geldi. Annesi Zehra hanım daha 19 yaşındayken 60 yaşındaki bir kadıyla evlendirilmiş. Annesi doğum yaparken çocuğunu kaybetmiş ve onun ardında da bir süre sonra kadı vefat etmiş. Annesi de Silifke’ye gelmiş. Bu noktada Doğan Cüceloğlu’nun babası da ilk eşi Behiye hanımla evlendi ve bu evlilikten beş erkek çocuk dünyaya geldi.

Cüceloğlu doğduğu zaman babası Doğan Cüceloğlu ile ilgili tuttuğu günlüğe “ sakin, sürekli gözlemleyen bir çocuk” yazmıştı. Bu durum Canan Dila tarafından Doğan Cüceloğlu’na sorulduğu zaman “ sanki bu dünyayı bir anlayayım diye doğmuşum” cevabını vermişti.

Kişisel gelişim kitapları ve televizyon programları ile herkes tarafından bilinen seminerler, konferanslar ve atölye çalışmaları yapan, deneyimlerini her zaman kitaplarında ve konuşmalarında insanlara aktaran Psikolog ve Akademisyen Prof. Dr. Doğan Cüceloğlu, 16 Şubat 2021 yılında hayatını kaybetti.

Günümüzde ise Cüceloğlu hala sevgi ve saygıyla anılmaya devam ediyor.

İlk Türk Astronot Uşak’a Geliyor İlk Türk Astronot Uşak’a Geliyor

Doğan Cüceloğlu ölüm yıldönümünde sosyal medya da yapılan paylaşımlar ile yeniden hatırlandı.

TRT 2 yaptığı sosyal medya paylaşımında "Sen kendi gözünde değerini kaybedersen sahip olduğun her şey değerini kaybeder." Doğan Cüceloğlu’na rahmetle... İfadelerini kullandı.

Beşiktaş Belediyesi Bağımsız Başkan Adayı Nasuh Mahruki ise  “Değerli Doğan Cüceloğlu, bir çoğumuz gibi benim de hayatımda çok özel bir yere sahipti. "Kendi Everest'inize Tırmanın" kitabımın önsözünü de yazarak beni onurlandırmıştı. Hala kendisinden, yazdıklarından öğreneceğimiz çok şey var. Aramızdan ayrılışının yıl dönümünde saygıyla anıyorum.” Diyerek andı.

CHP Grup Başkanvekili | Mersin Milletvekili | Ali Mahir Başarır’da “Annen yok, kimsen yok…”Değerli Bilim İnsanı, Psikolog ve Yazar Prof. Dr. Doğan Cüceloğlu’nu vefatının yıl dönümünde saygı ve rahmetle anıyorum.” İfadeleriyle paylaşımda bulundu.

Daha nicesi sosyal medyada Doğan Cüceloğlu’nun sözlerini paylaşarak ölüm yıldönümünde Doğan Cüceloğlu’nu yalnız bırakmadı.

Editör: Duru Akyar