Seçimlerin ardından Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) içinde yükselen “değişim” tartışması ile birlikte yerel seçimler öncesinde başlayan kurultay süreci, CHP Uşak İl Başkanlığı’nda yapılan basın açıklamasının gündemi oldu.
Cumhuriyet Halk Partisi Uşak Milletvekili Ali Karaoba konuşmasında seçimi kaybettiklerinin ifade ederek yanlış yaptıklarının farkında olduklarını vurguladı.

Karaoba “2 Seçimdir Yanlış Yapıyoruz”

Karaoba “Türkiye genelinde %48 aldık küçük denmeyecek bir oy ama sonuç itibariyle kaybettik. Biz %60 aldığımız yerler de var %20 aldığımız yerlerde var bu %48 Türkiye'nin ortalamasıdır. Şimdi sorunlarımızı tespit edip önümüzdeki maçlara bakacağız. Uşak ölçeğine gelince de iki seçimdir yanlış yapıyoruz bu da bir gerçek yani rakamlara baktığımızda ittifak yapıldığında Uşak'ta 2 milletvekili çıkarmak, yerel seçim anlamında ilçelerin neredeyse tamamını da almak içten bile değil. Bunları da önümüze koyup değerlendirmek gerekiyor. Demek ki sadece bir il başkanını ya da bir milletvekiline söylemi ile değil belki geniş kurulların geniş tabanda bir araya gelerek ittifakları ana çatısını kendi lokalde izlemlerini mutlaka yapmanız gerekiyor.” Dedi.

Karaoba “Demokratik Ortam Başlamıştır”

Aynı zamanda Cumhuriyet Halk Partisi’nde değişim tartışmalarının yaşandığı bu dönemde değişimden yana olduğunu ifade eden Karaoba, bu değişim bir kişinin istemiyle olacak değil demokratik ortam başlamıştır dedi.
Karaoba “Er Meydanı, Kendine Güvenen Çıkar Seçimi Kazanır”
Karaoba “Genel Başkanı linç etmeye çalışıyorlar yanlışları var mıdır seçimden iki gün önce sorulduğunda kahraman olan kişi iki gün sonra bu kadar da hoyratça vicdansızca eleştirilemez. Eleştirinin sınırı vardır. Demokratik ortam başlamıştır. Sayın genel başkanını beğenmeyen Sayın İl Başkanı beğenmeyen, sayın ilçe başkanını beğenmeyen er meydanıdır, çıkar kendini, kendi üyelerine inandırarak seçimi kazanır. Bugün sosyal medyada devrimcilik yapan, klavyeyi eline alınca sanki bütün yetkileri kendinde olduğunu sananlar, er meydanına çıkıp yarışı kazansınlar, başımızın üzerinde yerleri var ama bu arkadaşlar değişim derken Kılıçdaroğlu sen git biz gelelim demekse hiç kusura bakmasınlar karşısında bizi her zaman bulacaklar. Biz değişimden yanayız ama bu değişim bireysel bir kişinin istemiyle olmayacak kadar ciddi ama herkesin fikrini önem verecek kadar da ciddi ve önemlidir.” Dedi.

Editör: Uğur Medya