Uşak’ta Güney Çevre Yolunun Bir Bölümü Trafiğe Açıldı

Uşak'ta Güney Çevre Yolu'nun yapımı tamamlanan 21,5 kilometrelik kısmı trafiğe açıldı.

Ergün “29,4 Km’lik Çevre Yolunun, 21,5 Km’lik Kısmı Tamamlandı” 

Çevre yolunun başlangıç noktası olan Gediz Kavşağı'nda düzenlenen basın açıklamasında konuşan Vali Turan Ergün, çevre yolunun tamamının 29,4 kilometre olduğunu, 21,5 kilometrelik kısmının ise tamamlandığını söyledi.

Ergün “Yapımı Geciken Bir Proje” 

Güney Çevre Yolu'nun toplam maliyetinin 2 milyar 518 milyon 935 bin lira olduğunu aktaran Ergün, "Uşak çevre yolu uzun zamandan beri gündem de olan değişik kamulaştırma sorunları ve benzeri sebeplerle yapımı ve açılışı biraz geciken bir proje.” Dedi.

Ergün “Uşak’tan Geçen Günlük Araç Sayısı 25 Binin Üzerinde” 

Ergün “Uşak'ın şehir içindeki günlük transit taşıt trafiği 25 binin üzerinde. Şehir içinden geçen yol iki gidiş iki geliş olsa da şehrin büyümesiyle birlikte bir cadde haline gelmiş. Bu hem yaya hem de taşıt trafiği açısından yoğunluk oluşturuyor, kazalara sebebiyet veriyor. Bu çevre yolunun birincil amacı, transit taşıt trafiğini şehir içinden alarak şehir dışına aktarmak. Bu sayede şehir trafiğini rahatlatmak. İkinci etabı da tamamlandığında kuzey-güney, doğu-batı kent merkezinden geçecek olan bütün trafiği şehir merkezi dışından aktarma imkânı bulacağız." dedi.

Ergün “Hızlı Tren Proje İle İzmir-Ankara Arası 3 Saat Olacak” 

Ergün Türkiye genelimde %60’ı tamamlanan ve yapımı devam eden hızlı tren projesinden bahsettiği nokta da, projenin, şehrin gelişmesinde önemli bir faktör olacağına değindi.

Ergün “Bugün %56, %60’lara yaklaştığımız hızlı tren projesinin tam göbeğinde olan illerden birisi de Uşak. Hızlı tren projesiyle Uşak’ın İzmir’e ulaşım 1 saat, Ankara ise 2 saat olacak. Yani İzmir – Uşak arası 3 saat olacak.” Dedi.

Altay “Uşak Çevre Yolu Birçok İlde Bulunmayan Kalite ve Niteliktedir” 

AK Parti Uşak Milletvekili Mehmet Altay da 3 şeritli olan çevre yolunun otoyol standartlarında olduğuna dikkat çekti.

Altay “Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nın güçlü finansman desteğiyle şehir içi trafiğini rahatlatacak bir hizmetin önemli bir bölümünü hizmete açtık.”Dedi.

Güneş “29 Kilometre Olan Uşak'ın Bölünmüş Yol Ağının 213 Kilometreye Çıkarıldı” 

AK Parti Uşak Milletvekili ve adayı İsmail Güneş ise yapılan yatırımlarla 29 kilometre olan Uşak'ın bölünmüş yol ağının 213 kilometreye çıkarıldığını ve Güney Çevre Yolu'nun yapımına 2013 yılının sonunda başlandığını söyleyen Güneş, Kamulaştırma ve hukuki süreçler nedeniyle projenin geciktiğini söyledi.

Güneş “Kamulaştırma ve hukuki süreçler nedeniyle projenin ilerlemesinde çok güçlükler çekildi. 

“Kamulaştırma ve hukuki süreçler nedeniyle projenin ilerlemesinde çok güçlükler çekildi. Bölme Kavşağı'ndan sonraki yerlerin mahkeme sürecinin 1 yıl önce bitmesiyle yol yapım çalışmalarına hız verildi, Gediz Kavşağı'ndan Sivaslı Köprülü Kavşağı'na kadar olan kısımdaki 21,5 kilometrelik alanın yapımı tamamlandı. Bu proje, 4'ü köprülü kavşak olmak üzere 7 farklı seviyeli kavşak, 4 hemzemin kavşak, 1 demir yolu köprüsü içermektedir. Projenin geri kalan 8 kilometrelik kısmının da yapım çalışmaları devam ediyor.”Dedi.
Konuşmaların ardından protokol üyeleri, Karayolları 2. Bölge Müdürü Murat Gönenli ve karayolları çalışanlarıyla fotoğraf çekildi.
 

Editör: Uğur Medya