Türk sinemasının sevilen isimlerinden Cemal Hünal, İssız Adam filmiyle tanınan başarılı bir aktör olarak biliniyor. Tiyatro tutkunlarıyla bir araya gelmek ve oyunculuk eğitimi vermek amacıyla Uşak'ta bulunan 1 Eylül Sanat Akademisi'ne konuk oldu.

Uşak’ta Cemal Hünal’ın  Oyunculuk Eğitimi 10 Hafta Sürecek

Cemal Hünal 10 Hafta sürecek olan temel oyunculuk eğitimiyle ilgili olarak, Uşak’ta bulunan tiyatro severler hem teorik bilgilerini, hem de pratik becerilerini geliştirebilecek.

Cemal Hünal Uşak’ta gerçekleştirdiği ilk eğitim sonrası Uğur TV’ye konuştu.

Cemal Hünal “Yeni Başlangıçlara Sıcak Bakıyorum”

Hünal “Çok güzel bir sınıf çıktı karşıma. İnsanlar kaydolmuşlar gelmişler çok güzel bir sınıf ortamı hazırlanmış çok ilgili bir sınıfta ne istediklerini biliyorlar yani oyunculuk çok aşamada çok farklı katmanları olan bir uğraş meslek demeyeceğim, desteklemek istemiyorum, güzel yüzler vardı burada farklı insanlar vardı çok verimli bir 2-3 saat arasında ilk dersimizi yaptık bakalım önümüzdeki aylar boyunca da devam edeceğiz gerçekten benim çok keyif aldığım bir süreç oluyor. Bu sınıfları başlatıp, bir yere vardırıp bir sonuç alabilmek ve yeni bir başlangıç sıcak bakıyorum güzeldi.

Hünal “Modern Ve Klasik Oyunculuk Metotları Ve Teknikleri Üzerine Çalışacağız”

Hünal “10 hafta sürdürmek istiyoruz en azından insanlara bir sağlam bir altyapı verip yollarına devam edecek kadar bir öngörü yaratabilmek buradaki temel amaç o yoksa eğitim bitmiyor. Ben hala tiyatroya devam ediyorum. Çünkü beni eğitiyor, beni uyanık tutuyor ve sürekli yeni bir şeyler öğreniyorum. Beraber çalışmayı öğrenecekler kendilerine verilen durumları hayatta güncel hayatımızda kabul etmediğimiz etmek istemediğimiz şeyleri bir oyun çıkartıp kabullenmeyi öğrenecekler. Tabii ki bu hayatlarına olumlu bir şekilde yansıyacak kendilerine verilen durumlara işte değer katmayı öğrenecekler bunu bir şekilde ete kemiğe büründürüp normal bir insan edasıyla modern oyunculukla anlaşılabilir bir şekilde seyirciye ulaştırmayı öğrenecekler. Modern ve klasik oyunculuk metotları ve teknikleri üzerine çalışacağız. Grup meditasyonları yapacağız. Sınıfın kaynaşması gerekecek, birbirlerine güvenmeyi ve kimseye güvenmek zorunda kalmadıklarını öğrenecekler. Performansı sergileyebilme hakları olduğunu ve bunun özgürlüğünü kazanmak zorunda olduklarını bununda bir bedeli olduğunu da öğrenecekler. Genel olarak çok sıcak bakıyorum. Çok ılımlı bir sınıftı, kültür seviyesi yüksek sınıf hızlı bir ilerleme kaydedebileceğimizi düşünüyorum. Bir de çalışma ortamı çok güzel Afife Jale tiyatro salonunda olmak başka bir ayrıcalık. Zaten ben de en iyi şekilde herkes için değerlendirmeye çalışacağım.”

Cemal Hünal “Eğitim Sonrası Öğrenciler Bir Çok Deneyim Elde Edecek”

Hünal “Öngörebileceğim bir şey değil sınıfın performansıyla ve aynı zamanda tiyatro kurumu tiyatronun kendi organizasyonunda buradaki kurumun kendi organizasyonu ile alakalı bir şey. Bence mutlaka olmalı her halükârda zaten sezon sonuna yani bu derslerin sonuna gelmeden çok öncesinden zaten sahneye çıkacaklar, oyunlar sahneleyecekler, kendileri yazacaklar, doğaçlama yapacaklar, sahneyi yönetecekler, bütün bunların hepsi yapılacak. Sanırım daha bütünsel bir neticeye varmak için sınıfın genel gidişatı, bu derslerden nasıl faydalanabilirler, ne kadar vakit ayırabilirler, böyle bir oyun hazırlığı süreç içinde yoğun bir prova gerektiren bir şey yani en az 2 aylık günlük olarak çalışmaları gerekecek sınıf dışında bir araya gelip çalışmalar yapmaları gerekecek çok fazla sınıfa bağlı açıkçası.” Dedi.

Editör: Uğur Medya