Son zamanlarda artan motosiklet kazalarında ne gibi önlemler almalıyız? Motosiklet kullanırken nelere dikkat etmeliyiz? Yaklaşan kış aylarıyla birlikte motosikletimize ve kendimize ne gibi önlemler almalıyız? Gelin birlikte öğrenelim.

Kaya ‘’Motosiklet Kullanıcıları Güvenliğe Dikkat Etmeli’’

Kaya ‘’Öncelikle motosiklet kullanıcıları kesinlikle güvenliğe dikkat etmeli. Yani araçlardan örnek verirsek araçta kaporta dış aksamda ama motosiklette kaporta biziz. Yani bizde kendimizi güvenceye almamız gerekiyor. İlk başta çok güzel kask ve kask kafa yapınıza uyumlu olan bedende olacak ki düştüğünüzde Allah korusun kafanızdan çıkmasın. Sonra güzel bir mont olacak. Koruma ekipmanlı… Eldiven olmazsa olmazımız. Pantolon yine korumalı olacak. Düştüğünüzde sürtünmelerde yanmaması için ve de motosiklet botu olmazsa olmazlarımızdan.’’ Dedi.

Kaya ‘’Kış Lastiklerini Kullanırlarsa Daha Güvenli Olur’’

Kaya ‘’Öncelikle kış aylarında trafikte araçlarla bir hareket ettiği için motosikletler, aralardan geçmek istiyor. Su birikintileri oluyor. Su birikintilerine çok dikkat etmeleri gerekiyor. Buzlu havalarda ve de sert kış aylarında kış lastikleri var. Kış lastiklerini kullanırlarsa daha güvenli olur onlar için ve de her şeyden önce temkinli olmaları gerekiyor.’’ Diye konuştu.

Kaya ‘’Geçerken Selektör Ya Da Korna Çalarak Uyarmaları Gerekiyor’’

Kaya ‘’Sürücüler güvenlik için daha temkinli hareket etmeleri gerekiyor. Aşırı hızlardan kaçınmaları gerekiyor ve araçlarla aynı yolda gittiği ilerledikleri için araçlar kışın göremiyor olabiliyor. Görmeleri için ya geçerken selektör, ışık ya da korna çalarak uyarmaları gerekiyor.’’ Dedi.

Kaya ‘’Kontrol Elinde Olduğunda Kaza Yapma Oranın Az’’

Kaya ‘’En çok kazalar şehir içinde oluyor ve kişinin elinde her şeyi var güvenliği de elinde. Motosiklette gaz kolu diyoruz. Gaz kolu da elinde tamamen kontrol bunda. Kontrolsüz güç güç değildir. Kontrol elinde olduğunda kaza yapma oranın az ama dikkat etmediğin sürece her zaman kazalar kaçınılmaz olacak ve sonuç çok acı oluyor. Üzülüyoruz.’’ Diye açıklama yaptı.

Kaya ‘’Motosiklete Binerken İlk önlem Kask Takmak’’

Emre Kaya’nın tavsiyelerini dikkate aldığımızda ilk yapacağımız ve en önemli tavsiyesi motosiklete binerken kaskımızı kullanmak. Şimdi birlikte görelim. Bende motosiklete bineyim. Kaskımı takayım.
 

Editör: Uğur Medya