Ak Parti Seçim Sürecini Bugün İtibariyle Başlattı

31 Mart 2024'ta yapılacak Mahalli İdareler Seçimleri için seçim dönemi ve seçim takvimi çalışmaları fiilen başladı. Takvime göre, 9 Kasım Perşembe başlayacak aday başvuruları belediye başkan aday adaylığı için17 Kasım'da, Meclis Üyeliği ve İl Genel Meclisi üyeliği için 3 Aralık’ta sona erecek.

Aidat Yok, Bağış Var

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz’un açıklamasına göre başvuru aidatı alınmayacak ancak Gazze’nin temel insani ihtiyaçları için AFAD’a bağış olarak aktarmak üzere Uşak Belediye başkanlığı için 30 bin TL, Meclis üyeliği için 5 bin TL alınacak.

Kimler başvuru yapmayacak?

Mevcut Belediye Başkanları, İl ve İlçe Başkanları’nın başvurusu alınmazken parti yöneticilerinin de başvurmayacağı konuşuluyor. MKYK üyeleri seçim aday belirleme sürecini yürütecek.

Tanıdık İsimlere Erdoğan’dan yanıt

Özkan Yalım 19 Mayıs'ı Kutlama Mesajı Yayınladı Özkan Yalım 19 Mayıs'ı Kutlama Mesajı Yayınladı

Bazı MKYK üyelerinin teşkilatlarda tanıdık isimlerin belediye başka adaylığı için isimlerinin verildiğine yönelik söylemlerine “Bunlara dikkat edilecek. Öyle bir şey söz konusu değil. Sistemimiz buna uygun değil” diyerek yanıt verdi.

Uşak’ta durum nasıl olacak?

2019 yerel seçimlerinde aday adaylarının başvurularını kabul eden o dönemki il başkanı Mehmet Çakın aday olurken, 14 Mayıs 2023 seçimleri öncesi mevcut il başkanı Fahrettin Tuğrul Milletvekili adayı olup seçilmişlerdi.

Mevcut açıklamalar doğrultusunda Mehmet Çakın, Himmet Yaşar, Mehmet Bayar’ın başvuruları alınmayacak. Belediye Başkanlığı için ismi yoğun olarak zikredilen Mehmet Altay’ın MKYK üyesi olduğu için başvuru sürecine dahil olup olmadığı henüz bilinmiyor.

Editör: Uğur Medya