20. İmam Hatipliler Kurultayı TBMM Başkanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, İlim Yayma Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Necmeddin Bilal Erdoğan, Önder İmam Hatipliler Derneği Genel Başkanı Abdullah Ceylan, Uşak Valisi Turan Ergün, Uşak İmam Hatipliler Derneği Başkanı Harun Kara ve 81 ilden katılımcı ile Uşak Üniversitesi Recep Tayyip Erdoğan Kongre Merkezi’nde gerçekleşti.
Kurultay Mehteran gösterisinin ardından hafız İbrahim Karasakal’ın Kur’an-ı Kerim tilaveti ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Kurultayda konuşma yapan TBMM Başkanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş Bu topraklarda Cumhuriyet tarihinin toplumsal olarak en büyük taban bulmuş sosyal projelerinin başında imam hatip okullarının geldiğini belirtti.

Kurtulmuş “İmam Hatip Liseleri Aynı Zamanda Bir Başarı Öyküsüdür”

"Toplumun farklı kesimleri yememiş, içmemiş o okulları yapmış, o okullara öğrenci yetiştirmiş, sırtında çuvallarla çocuklara yiyecekler taşıyarak çocukların istikbalinin gerçekleşmesi için mücadele etmiştir. Ortak ve gerçekten güçlü bir proje olarak bu mücadeleyi hatırlamamız gerekiyor. Türkiye’nin demokrasi tarihinin seyrine paralel bir seyir imam hatip okullarının geçmişinde yer almıştır. Demokratik ortamında kısıtlandığı, millet iradesinin baskı altına alındığı bir dönemlerde imam hatip liselerinin programları değiştirilmiş, kapısına kilit vurulmuştur. Öğrenci sayısının 60 binlere düştüğü günleri hatırlıyorum. Bugün 1,5 milyona yaklaşan öğrenci ordusuyla imam hatip liseleri aynı zamanda bir başarı öyküsüdür. Bizden önceki nesiller yokluk, kıtlık, yoksunluk ve maalesef baskı altında olmanın mücadelesini ve imtihanını veriyorlardı. Çok şükür onların ektikleri bu tohumlar sayesinde bizse bugün varlığın, gücün ve bundan sonraki süreçlere ilişkin elimizdeki imkanların sınavıyla karşı karşıyayız. Bizim sınavımızın daha çetin olduğuna inanıyorum. Niteliğin arttırılması konusunda elimizden gelen mücadeleyi vereceğiz." dedi.

İlim Yayma Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Bilal Erdoğan ise kurultayda yaptığı konuşmasında eğitimin çok yönlü bir hadise olduğunu ifade etti.

Erdoğan “Eğitim Çok Yönlü Bir Hadise”

Erdoğan "Bir tarafında göz bebeğimiz çocuklarımız, bir tarafta onları eğitmekle mükellef sorumlu idarecilerimiz, bir tarafta bu çocuklarımızın anne babaları var. Veli de bu eğitimin çok önemli bir tarafı. Böyle bir düzlemde bu eğitimin sadece devletlerin alacağı kararla, sadece öğretmenlerin yaptıklarıyla şekilleneceği bir kısa yol yok. Bu çok taraflı, birçok fedakarlığın içine girmesi gereken bir süreç. Sene başında, ortasında ve sonunda bazı profil testleri yapılmalı ki bu çocuklarımızdaki gelişmeleri çözelim, yaptığımız çalışmalar daha isabetli olsun. Bir milyon 100 binin üzerinde Türkiye’de devletin öğretmeni var. İmam hatiplerdeki sayı da 150 bin civarındadır. Normalde öğretmen atama belirleme rejimi bir memuriyet kapısına göre yapılmış. Arkadaşlarımızı nasıl motive edebiliriz, buna kafamızı yormamız lazım. Gelin hep birlikte kendi okullarımızdaki öğretmenlere kıymet vermeyi tercih edelim" Dedi.

Önder İmam Hatipliler Derneği Başkanı Abdullah Ceylan da konuşmasında yılın şiarını “Nitelikli Gelecek” olarak açıkladı.

Ceylan “Gün Nitelikli Bir Geleceği İnşa Etme Günüdür”

Ceylan "Buradan aldığımız enerjiyle, heyecanla Anadolu’nun dört bir yanını 65 yıldır mayaladığımız gibi yeniden mayalamak için dönecek, derdine derman olmadığımız, elimize omzunu atmadığımız hiçbir genç kardeşimizi bırakmadan heyecanla çalışacağımıza inanıyoruz" dedi.

Uşak Valisi Turan Ergün ise açıklamasında 20.si Uşak’ta düzenlenen Önder İmam Hatipliler Kurultayı’nın imam hatip mücadelesine hayırlar getirmesini temenni etti.

Ergün “Sorumluluk Taşıyacak Nesilleri Yetiştirmekte Başlıca Ödevlerimiz Arasındadır”

Ergün “Türkiye yüzyılında bu mukaddes sorumluluğu taşıyacak nesilleri yetiştirmekte başlıca ödevlerimiz arasındadır. Bir yandan çağımızın gerektirdiği bilgi ve becerilerle donattığımız gençlerimizi bir yandan da milli manevi kültürel ve insani değerlerle şahsiyet sahibi birer birey olarak yetiştirmek durumunda olduğumuzu da ifade etmeliyiz. Bu sorumluluk bağlamında da okullarımızın yüklendiği vazife takdire şayan olmuştur. Milletimizin manevi değerleriyle donanmış nesillerimizin yetişmesi için var gücüyle çalışan Önder İmam Hatipler Derneğine de ve bütün çalışanlarına da ben burada huzurunuzda şükranlarımı sunuyorum.” Dedi.
Uşak İmam Hatipliler Derneği (UŞİMDER) Başkanı Harun Kaya da son olarak konuşmasında imam hatiplerin tüm Türkiye’de başarıdan başarıya koştuğunu ifade etti.

Kaya “Türkiye’nin Her Yerinde İmam Hatipliler Başarıdan Başarıya Koşuyor”

Kaya “Sizleri kilometrelerce uzaktan buralara getiren ruh, imam hatip ruhudur. İmam hatiplilerin hayatı hep mücadele ile geçmiştir. Zaman gelmiş kısıtlamalar olmuş, zaman gelmiş kapatılmış, üçüncü sınıf vatandaş olarak görülmüştür. Allah’a hamdolsun bir imam hatipli çıkmış, o prangaları kırmış ve imam hatipliler eski hürriyetine kavuşmuştur. Bugün Türkiye’nin her yerinde imam hatipliler başarıdan başarıya koşuyor" diye konuştu.
 

Editör: Uğur Medya