22 Ağustos 2023 Salı gününden hafta sonuna kadar olan süreçte bölgede hava sıcaklığının ortalama 7 derece artması bekleniyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü, hafta boyunca sıcaklık değerlerinin mevsim normallerinin üzerinde seyredeceğini belirtirken, en yüksek sıcaklıkların özellikle 11.00 ile 16.00 saatleri arasında görüleceği tahmininde bulundu. Bu saatlerde dışarı çıkmanın mümkünse ertelenmesi veya gerektiğinde gölgeli ve serin yerlerde vakit geçirilmesi önerildi.Özellikle çocuklar, yaşlılar ve kronik rahatsızlığı olan bireylerin sıcak havalardan etkilenme ihtimaline karşı önlemlerini almaları gerektiği vurgulandı.

Uzman doktorlar, yoğun sıcaklıkların bu yıl özellikle bölgede etkili olacağına dikkat çekti. Kronik sağlık sorunları bulunan bireylerin ve özellikle çocukların ve yaşlıların sıcak hava şartlarına karşı daha duyarlı olduğunu ifade eden uzmanlar, bu grupların sık sık su tüketimi yapmaları, aşırı güneşe maruz kalmamaları ve serin ortamlarda bulunmaları gerektiğini belirtti.

Uşak, Afyon ve Denizli illerinde yaşanacak olan sıcaklık artışı nedeniyle, hava tahminlerinin yüksek sıcaklık beklentisi yönünde olduğu aktarıldı. Vatandaşlar, meteorolojik uyarıları dikkate alarak gereken tedbirleri almalı ve özellikle aşırı sıcak saatlerinde dışarıda bulunmaktan kaçınmalıdır.

Editör: Uğur Medya