Uşak Belediyesi tarafından sözleşme detayları ve ulaşım ücretleriyle ilgili net bir açıklama da yapılmadı.

E-Kart Projesi, Rant-Kart Projesi Oldu

Konu ile ilgili durakta otobüsçü esnafını ziyaret eden CHP Uşak Belediye Başkan Adayı Özkan Yalım daha önce şehir otobüslerinde denenen bu sistemin çok büyük zarara neden olduğunu ifade ederek konunun siyasi bir şov malzemesine dönüştürülmeye çalışıldığını belirtti.

Yalım: “10 Yıl Öncede Aynı Firmada Uşak Halkının Paraları Kaldı”

Yalım “Bu sistem yani elektronik E-Kart dediğimiz bir sisteme geçilmek isteniyor. Geçmişte bu sistem uygulanmış, bundan yaklaşık 10 yıl önce bu sistemde vazgeçildiği anda ödenen makinaların ücretleri kalmış, boşa gitmiş bu ücretler geri ödenmemiş. Aynı şekilde yatırılan depozitolar ölmüş, hatta bunun yanında makinaların içerisindeki geçirilen kartların bakiyeleri bile kalmış. Bunları o firma, E-Kart denen firma, otobüs firma sahiplerimize ödememişler.” Dedi.

Seçimlere kısa bir süre kaldığını belirten Yalım, seçim sonrası yeni bir sistem üzerinde herkesin lehine bir karar alacaklarını ve vatandaşların mağdur edilmeyeceğinin garantisini verdi. Ayrıca, yazılımın ücretsiz olarak sağlanabileceğini belirterek, otobüs firma sahiplerine ve şoförlere seslendi.

Yalım: “Yazılımı Ücretsiz Şehrimize Kazandıracağım”

Yalım “Onun için şurada kalmış seçimlere tam 2 hafta. Önümüzdeki 15 gün sürede acaba yangından mal mı kaçırıyorsunuz da illa bu sistemi yapmaya çalışıyorsunuz? Bakın önümüzde 31 Mart'ta seçim olacak, yeni Belediye Başkanı seçilecek. Daha sonra yeni Belediye Başkanı ve ulaşımdan sorumlu Müdürümüzle birlikte biz çok değerli hatlardaki değerli Başkanlarımızı hep birlikte bir araya geleceğiz. Vatandaşımızın ve otobüs firma sahiplerimizin ve yetkililerimiz ve Başkanlarımızla birlikte herkesin lehine bir karar alacağız. Hiç merak etmesinler. Ayrıca bu yazılıma para ödemeye gerek yok. Özellikle buradan otobüs firma sahiplerimize ve şoförlere sesleniyorum; arkadaşlar bu yazılıma para ödemeye gerek yok. Eskişehir, Ankara, İzmir Büyükşehir Belediyelerimizden bu yazılımı ücretsiz getireceğim size söz veriyorum.” Dedi.

Son olarak Yalım, anlaşma için Belediye yetkililerinin bir an önce bu sözleşmeden vazgeçmelerini söyleyerek, vatandaşların geleceğinin riske atılmaması gerektiği ve hukukun önünde herkesin hesap vereceği ifade etti.

Yalım: “Vatandaşın Geleceğini Satarsanız Hukuk Önünde Hesap Verirsiniz

Yalım “Mevcut sistem şu anda muallak. Yüzde10-15-20 şirketin ne kadar komisyon keseceği bilinmiyor. Yani sizin sırtınızdan alınan komisyon dipsiz bir kuyu, ucu görülmeyen bir tünel. Onun için ben buradan özellikle ulaşımdan sorumlu Başkan Yardımcısına ve mevcuttaki Başkana sesleniyorum! Gelin, benim otobüs şoförlerime ve firma sahiplerimi rahat bırakın. 15 gün sonra seçim olup bittikten sonra bu işi en doğru bir şekilde çözeceğimize ve vatandaşımızı soydurmayacağımızın sözünü veriyorum. Sen de bu işlemi yapmaktan vazgeç. Bu sözleşmeyle vatandaşın geleceğini, otobüs firmalarının geleceğini satarsanız bunun size hukuk önünde hesabını soracağımı özellikle belirtmek istiyorum.’’ diyerek sözlerine son verdi.

Muhabir: Semih Şah