2018 yılında, Ulubey ilçesinde İl Özel İdaresi ve İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından sağlanan 55 bin fide desteğiyle "Lavanta Denizi" adıyla kentin ilk lavanta bahçesi kuruldu.

2018 yılında Uşak'ta başlayan lavanta üretimi, şu anda 970 dekarlık bir alana ulaşmış durumda. İlk olarak kurulan 'Lavanta Denizi' adlı lavanta bahçesi, diğer çiftçilerin de ilham alarak kendi tarlalarını lavanta bahçelerine dönüştürmelerine yol açtı. Lavanta üretim alanı ve üretim miktarı artarken, ziyaretçilere muhteşem lavanta bahçesi manzarası eşliğinde fotoğraf çekme fırsatı sunuluyor. Lavanta üretimi, turizm açısından da büyük bir katkı sağlıyor.

Uşak merkezde 200 dekar, Ulubey ilçesinde 375 dekar, Eşme ilçesinde 250 dekar, Banaz ilçesinde ise 145 dekar lavanta bahçesi bulunmaktadır. Kent genelindeki lavanta üretimi ise 550 tona yükselmiştir.

Lavanta bahçelerinin muhteşem manzarasında ziyaretçilerin fotoğraf çekme imkanı bulunduğu gibi, üreticiler aynı zamanda lavantadan elde edilen lavanta yağı, lavanta kolonyası, lavanta balı, lavanta sabunu gibi çeşitli ürünleri de sunmaktadır. Bu ürünler, ziyaretçilerin beğenisine sunulmaktadır.

Editör: Uğur Medya