Afyonkarahisar, Bilecik, Eskişehir, Kütahya ve Uşak'ta elektirik dağıtım hizmeti veren OEDAŞ 3 milyon kişiye güvenli ve sürdürebilir elektirik arzı sağlamak için çalışmalarını sürdürüyor.
Bu nedenle OEDAŞ, yılın ilk altı ayında çalışmalarına hız kazandırdı. 15 bin 750 km elektirik dağıtım hattının bakımını yapan OEDAŞ böylece geçen yılın aynı dönemine göre bakım yaptığı elektrik dağıtım hattı uzunluğu yüzde 113 artırdığını bildirdi.
Dağıtım hattının yanı sıra trafo, saha dağıtım kutusu ve aydınlatma armatürlerine de bakım yaptıklarını söyleyen OEDAŞ Direktörü Muzaffer Yalçın " Bu çalışmalarımız neticesinde plansız elektrik kesintilerini geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 25'e çıkarmak" dedi.
Afyonkarahisar, Bilecik, Eskişehir, Kütahya ve Uşak'ta  elektrik dağıtım hizmeti veren Osmangazi Elektrik Dağıtım AŞ (OEDAŞ), güvenli ve sürdürebilir elektrik arzı sağlamak için çalışmalarına aralıksız devam ediyor. OEDAŞ Direktörü Muzaffer Yalçın, yılın ilk yarısında şehir merkezlerinden zorlu arazilere kadar hizmet bölgelerindeki her alanda yaptıkları bakım çalışmaları hakkında bilgi verdi.
"Çıtayı her yıl daha yukarı koyuyoruz"
Uluslarası standartlarda, yüksek kaliteyle elektrik dağıtım hizmeti sağlamak için sürekli olarak bakıma ve onarım çalışmaları yaptıklarını söyleyen Yalçın, "Bu hedef doğrultusunda çalışmalarımızda her yıl çıtayı biraz daha yukarı koyuyoruz. Öyle ki 2022 yılının ilk yarısında 7.380 k elektrik dağıtım hattının bakımını bu yılın aynı döneminde yüzde 113'lük artışla 15 bin 750 km elektrik dağıtım hattının bakımını tamamladık. Bunun 8 bin 49 km'lik kısmını alçak gerilim 7 bin 701 km'lik kısmını ise yüksek gerilim havai hatları oluşturuyor. Bununla birlikte beş ilimizde toplam 3 bin 236 adet alçak gerilim dağıtım trafosu, 12 bin 76 adet saha dağıtım kutusu ve 28 bin 180 adet aydınlatma armatürünün bakımını gerçekleştirdik." dedi.
'Bizim enerjimiz başkadır' diyerek hayata geçirdiğimiz çalışmaları hızla tamamlayacağız"
Hizmet verilen 5 şehirde 200 OEDAŞ çalışanı ve 65 araçtan oluşan bakım ekibi ile yapılan çalışmalar neticesinde plansız elektrik kesintilerinin geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 15 azaldığını ifade eden Yalçın, "Enerji nakil hatlarındaki arızaları hızlı tespit etmek ve zorlu saha koşullarındaki önleyici bakım hizmetlerini yerine getirmek için kullanmaya başladığımız dronlar da bu noktada bize önemli avantaj sağladı. Hedefimiz, 'Bizim enerjiiz başkadır' diyerek hayata geçirdiğimiz çalışmalara yılın ikinci yarısında da hiç durmadan devam ederek, bu oranı yüzde 25 seviyesine taşımak." diye konuştu.
 

Editör: Uğur Medya