Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem Savaş, Uşak Valisi Dr. Turan Ergün, il protokolü ve davetlilerin katılımıyla gerçekleştirilen Blaundos Çalıştayı, 6 Şubat 2023 tarihinde yaşanan depremde hayatını kaybeden Onur Ercan Erdoğan’ın anısına düzenlendi. Farklı üniversitelerden ve çeşitli bilim dallarından gelen bilim insanlarını bir araya getiren çalıştayın açılışını yapan Blaundos Kazı Başkanı Prof. Dr. Birol Can konuşmasında Blaundos Antik Kenti ve kentte yapılan kazılarla ilgili önemli bilgileri paylaştı.
Üniversitelerin temel görevlerinin sadece eğit öğretim yapmak olmadığı vurgulayan Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem Savaş, “Eğitim öğretimin yanında üniversite sanayi iş birliğini geliştirmek, bulunduğu şehrin ve bölgenin sorunlarına çözüm üretecek projeler geliştirmek üniversitelerin temel görevlerindendir. Bu projelerden bir tanesi de Blaundos antik şehrinde yapmış olduğumuz kazılardır. Uşak birçok medeniyete ev sahipliği yapmış tarihi önemi olan bir şehir. Biz üniversite olarak kültürel miraslarımızı korumak ve ortaya çıkarmak için neler yapmamız gerektiğinin bilincindeyiz. Uşak Üniversitesi olarak bir yandan eğitim ve öğretimin kalitesini arttırmak bir yandan üniversite sanayi iş birliğini geliştirmek bir yandan da şehrimizin kültürel yapısını yukarı çekmek için çalışıyoruz.” İfadelerini kullandı.
Uşak Valisi Dr. Turan Ergün Uşak’ın birçok tarihi alana ev sahipliği yaptığının altını vurgulayarak konuşmasında Blaundos Antik kenti olmak üzere bölgedeki tarihi yapıların öneminden söz etti.
F2g3ol8XIAAkni6

Çalıştayda  Isparta Yalvaç Pisidya Antiyokyası Kazı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Özhanlı, "Onur" başlıklı bir sunum gerçekleştirdi.
Konuşmaların ardından çalıştaya katkı sağlayanlara katılım belgeleri verildi ve toplu bir fotoğraf çekimi gerçekleştirildi.
 

Editör: Uğur Medya