Bir yandan yükselen araç fiyatları bir yandan da taşıt kredisi faiz oranlarında yaşanan artış araç satış rakamlarını düşürdü.

Uzun zamandan beri ilk kez araç satış fiyatlarında düşüş yaşanırken galericiler araç satış fiyatlarında yaşanan düşüşten şikâyetçi oldular.

Esnaf Serdar Türk, İkinci el araç fiyatları ile ilgili “Son iki aydır ülkemizde ikinci el araç piyasasında durgunluk söz konusu, bu durgunluk enflasyonun yükselmesi, bankaların kredi vermemesi ve araçların değerinden daha yüksek fiyatlarda olması sebebi ile alım gücünün zayıflaması süreci vardı. Bu süreç şu an 2. el araç piyasasına yansıdı. 2. el piyasasında şu an araçlarda yüzde 5, yüzde 10'a yakın bir düşüş söz konusu ve durağanlık söz konusu. Vatandaşlar için ise bu bir alım fırsatı, araç almak isteyen vatandaşlarımız şu an için sıfır veya 2. elde avantajlı fiyatlar ile araç alabilirler. Bu durağanlığın biz yılbaşına kadar süreceğini düşünüyoruz. Araç almak isteyen vatandaşlarımız var ise yılbaşına kadar bu bir alım fırsatı oluşturmakta. Yılbaşından sonra tekrar fiyat artışı olacağını düşünüyoruz.” Dedi.

Editör: Uğur Medya