Ayrancı köyünün yakınlarında bulunan orman kesim sahasında üst tabakasının bir bölümü taşlaşmış iki ağaç kalıntısı hakkında Uşak Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Selahattin Polat ağaç fosilleri hakkında açıklamalar da bulundu.

Doğan Cüceloğlu Ölüm Yıldönümünde Anılıyor Doğan Cüceloğlu Ölüm Yıldönümünde Anılıyor

Doç. Dr. Selahattin Polat tarafınca yapılan incelemeler ve Cerrahpaşa Üniversitesi Orman Fakültesinde yapılan analizler sonucunda, ağaç fosilinin Orta Miosen dönemine yani günümüzden 10 ila 16 milyon yıl önceki jeolojik zamanına ait olduğu ortaya çıktı.

2023 yılının ekim ayında İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Coğrafya Bölümü öğrencilerinden, Ayrancı köyü nüfusuna kayıtlı Onur Erdem tarafından bulunduğunu açıklayan Doç. Dr. Selahattin Polat aynı zamanda bulunan fosiller hakkında da bilgiler verdi.

Doç. Dr. Selahattin Polat, bulunan ağaçlar hakkında “Bulunan ağaç fosilleri bizlere 10 ile 16 milyon yıl önce iklimin nasıl olduğunu, hangi ağaç türlerinin burada yaşadığını, yani eski coğrafi özelliklerini bu fosiller sayesinde tespit edebiliyoruz. Nadir oluşumlar bunlar. Bu ağaç fosilleri çok nadir olarak Türkiye’de bulunuyor.” Dedi.

Ağaç fosilleri bölgeden alınarak Banaz Orman İşletme Müdürlüğü'nde koruma altına alındı.

Editör: Duru Akyar