Serhat Pekmezci Uşak’ta Yeni Görevine Bugün Başladı

Daha önce hem Altınordu hem de Fenerbahçe'de altyapı şef oyuncu gözlemcisi olarak görev yapan, Çağlar Söyüncü ile Arda Güler gibi oyuncuları keşfetmesiyle dikkat çeken Serhat Pekmezci, bu sezon Uşakspor’da Futbol Direktörü olarak görev alacak.

Serhat Pekmezci İlk Kez Uğur TV’ye Konuştu

Uşak’a gelir gelmez ilk röportajını Uğur TV’ye veren Pekmezci, Uşakspor’u bir an önce ayağa kaldırıp, geç kaldığımız sezona hızlı bir giriş yapmalıyız dedi.

Pekmezci “Uşakspor Çok Kıymetli Bir Kulüp”

Pekmezci “Öncelikle Uşak şehrine, Uşak çocuklarına hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Anladığım kadarıyla bir kopukluk var yani Uşak halkı ile Uşakspor arasında bir gönül yarası var. Öncelikle hedefimiz bu gönül yarasını ortadan kaldırmak, Uşakspor çok büyük bir marka. Aşigoları da çok yakından tanıyorum. Eşim benim Uşaklı kendim Denizliliyim, bu bölgeye uzak bir insan değilim. Yıllarca İzmir'de yaşadım Altınordu'da çalıştım, akabinde Fenerbahçe olmak üzere şehrine şehrinin takımına âşık olmuş çok fazla kulüp yok. Türkiye'de ilk aklımıza gelenler Trabzonspor, Bursaspor, Eskişehirspor, Sakaryaspor, Kocaelispor Uşakspor'da bunlardan birisi çok kıymetli. Geçmiş dönemlerinde çok başarılı günleri de oldu amatöre düştüğü zamanlarda oldu. Şu an 2 lig B'de çok kritik bir konumda çok kritik bir yerde Avrupa'ya oyuncu gönderebilmeye bir adım uzakta amatöre yakın olan lige de bir adım geride. O yüzden bir eşikte tabii Türkiye'de son zamanlarda yapmış olduğumuz ekip olarak yapmış olduğunuz başarılardan dolayı birçok projenin bir parçası olduk. Akademi ile ilgili İstanbul'da çalışmalarımız var yurt dışında görüştüğümüz kulüplerle ilgili görüşmelerimiz var ama Uşakspor profesyonel bir kulüp olarak benim gönlümden geçen bir kulüpte bir yıldır zaten çok yakından takip ediyorum. Uşak'ta çok güzel dostlarımız var. Uşak futbolunu Uşak dışında temsil eden Yusuf Soysal, Serkan Kılıç gibi kardeşlerimiz var. Çok yetenekli bir oyuncu burada 11 yaşına götürdüm Ege Aslan Altınordu milli takımlarda mücadele ediyor.”

Pekmezci “Amacımız Uşakspor’u Kısa Vadede Biran Önce Ayağa Kaldırmak”

Pekmezci “Şimdi tabii Uşak çocukları için yapılacak projelerle alakalı zaten bu konuda Türkiye'de elimizde çok fazla su dökecek insan yok. Onlar zaten bizim ajandamızda gizli ancak bizim kısa vadede Uşakspor bir an önce ayağa kaldırıp kısa vadeli çözümler üretip orta vadeli planları programları hayata geçirebilecek bir birlikteliğe bir sevgi ortamına ihtiyacımız var. O yüzden ben Uşak halkı ile Aşigololarla görüşmek konuşmak tanışmak projelerimi anlatmak için sabırsızlanıyorum. Sizde vesile oldunuz. Artık bugün Ağustos'un ilk günü 26 Ağustos'ta lig başlıyor biliyorsunuz. Takım kurma teknik ekibi belirleme vesaire gibi konularda biraz geç kalındı doğru ama bizim de bilgimiz tecrübemiz Türkiye'deki saygınlığımız belli başkanın ekonomik şartları yaratması ile beraber biz çok kısa zamanda Uşak’ı gururla hem saha içinde hem saha dışında temsil edecek karakterde kişilikte donanımda oyuncuları buraya getirip harmanlayıp lige çok hazır hale getirebiliriz. Ama tabi bu kimsenin tek başına yapabileceği bir şey değil.” Dedi.

Serhat Pekmezci, Arda Güler’in Real Madrid’e transferi konusunda kendisinin de saygın bir konuma geldiğini ifade ederek, Uşakspor’u Anadolu’nun saygın bir futbol kulübü yapmaya talip olduğunu ekledi.

Pekmezci “Avrupa’da Çok Saygın Bir Konumdayım” 

Pekmezci “Şehirdeki gerçekten Uşakspor’u seven Uşaklılar bu topraklarda doğmuş büyümüş eğitim almış ticaret hayatına başlamış bu şehrin imkanlarıyla bir yerlere gelen abiler kardeşler dostlar olursa herkesin 5 yılda 10 yılda yapacağı biz 2 yılda yapacağız bu çok zor değil. Son zamanlarda işte Arda'nın transferinden mütevellit Avrupa'da çok saygın bir konuma geldik. Yaptıklarımız başardıklarımızla yani Uşakspor’un bundan sonra Almanya Ligi'ne Fransa Ligi'ne Hollanda Ligi'ne oyuncu ihraç etmesi çok uzak değil. Ben zaten bu konuda biliyorsunuz onda çok iddialı konuşuyorum ki çok parametrenin beraber bir araya gelmesiyle oluşur başarı. Ama çok şükür biz hiç yanılmadık yanılmamamızın sebebi de hiç kimse yanıltmadık, kimseyi kandırmadık.”

Pekmezci “Uşak’ta Uşakspor’u Temsil Etmek İsteyenlerle Acil Görüşmem Lazım”

Pekmezci “Uşak'ta ben inanıyorum futbolu seven Uşakspor’u çok seven gelecekte Uşakspor yönetimine girecek olan çok kaliteli eğitimli insanlar vardır. Bu kulüpte görev almak isteyen Uşakspor’u ileride temsil etmek isteyen yani Fenerbahçe ile Galatasaray ile müsabakalarda o koltuğu temsil etmek isteyen insanlar vardır. Bir an önce bunlarla benim bir araya gelmem lazım kısa, orta ve uzun vadeli bir plan yapmamız lazım. Artık futbolun sürekli para emen bir sistem değil orta vadede güzel bir planla projeyle programla kazanç haline getirebileceğiniz bir endüstri haline geldi. 200.000 liraya aldığınız bir oyuncu 4 senede 30 milyon Euro yapıyor, yani dünyadaki hiçbir ekosistem böyle bir kazanç elde etmez. Uşaksporla ilgili de birlikteliğimiz konusunda yöneticilerin yani şu anki hissedarların tarafıma duyduğu güven için onlara teşekkür ediyorum.”

Pekmezci “Uşak, Uşakspor, Uşaklılarındır, Aşigolarındır”

Pekmezci “Ama burada en önemli konu dediğim gibi Uşak, Uşakspor, Uşaklılarındır. Şu an sahibi kim olursa olsun Aşıgolarındır. Biz birlikte sabırla inanarak ama her şey şeffaf dürüst bir şekilde Uşak sporu efsane olan günlerine Hatta belki çok daha ileride yani Anadolu'nun önemli Saygın bir futbol şehri yapmaya talibim bu inanın çok zor değil.” Dedi.

Serhat Pekmezci son olarak Uşaklı 7’den 70’e herkesle bir araya gelerek şehri tekrar şahlandırma noktasında görüşmeleri yapmaya açık olduğunu söyledi.

Pekmezci “7’den 70’e Uşaklılarla Görüşmeler Yapmalıyız”

Pekmezci “En kısa bir zamanda bir basın toplantısı yapmak lazım bir çalıştay yapmak lazım. Uşak'taki 7 yaşındaki bir çocuktan tutun da bu formayı giymiş terletmiş şimdi sistemin dışında kalmış 70 yaşındaki bir futbol elçisine kadar herkesin bana dürüstçe her şeyi sormasını istiyorum. Ben bildiğim şeyleri anlatayım ortak müşterek de bir yol haritası çizelim bu şehir tekrar nasıl şahlanır bunu konuşalım. Bazısının bilgisinden bazısının görgüsünden bazısının ekonomik gücünden bazıları sponsorluğuyla çok kısa zamanda bir birliktelik yapalım.”

Pekmezci “Bu Şehir İsterse Bir Haftada Şampiyon Olacak Takım Kurabilir”

Pekmezci “Çünkü ben inanıyorum ki dürüst olununca şeffaf olunca her şey açık ve net bir şekilde projelendirilince bu şehir bir haftada şampiyon olacak takım bile kurar. Ama şampiyon olmak da iş değil altına doğru bir şekilde doldurmamız gerekiyor, projelendirmemiz gerekiyor. Uşak şehrini temsil edecek hem teknik kadro hem oyuncuları bir araya getirmemiz gerekiyor. O tarafı biz hallederiz o açıdan tabii yaz döneminde tatil dönemindeyiz insanların işi yoğunluğunu tatil programlarını bilmiyorum ama bir program olabilir. Canlı yayın olabilir canlı yayında sorular alabiliriz. Uşakspor'da görev almak isteyen insanlar olabilir yöneticilik yapmak isteyen insanlar olabilir yani her konuda her fikre açığız. Ben olabildiğince burada olmaya çalışacağım ama tabii çok yoğun bir takvim bir taraftan takım kurmanız gerekiyor hazırlık maçların programlanması yapılması gerekiyor. Belki bir gün birkaç saate bunu sığdırırsak Uşak halkıyla Aşigolarla güzel bir toplantı yaparsak en azından kulüple halk en kısa zamanda bir araya gelebilir.” Dedi.

Editör: Uğur Medya