Uşak Valisi Dr. Turan Ergün mesajında Ahilik geleneğinin Anadolu’da birlik-beraberliğin ve refahın sağlanmasına ve toplumsal düzenin tesis edilmesinde katkı sağladığını belirtti.

Ergün ‘’13. yüzyılda temelleri atılan Ahilik geleneği; Anadolu’da birlik-beraberliğin ve refahın sağlanmasına, toplumsal düzenin tesis edilmesine öncülük etmiştir. Günümüze kadar ulaşan ahlaki ve felsefi prensipleriyle gelecek kuşaklara da ışık tutmaya devam edecektir. 

 Türk kültür ve medeniyetinin en köklü teşkilatlarından biri olan Ahilik teşkilatı, Orta Asya’dan Anadolu’ya göç eden ve yerleşik hayata geçen Türk boylarına mesleki eğitim vermenin yanında ahlaklı bir ticaret anlayışını topluma kazandırma ve yaygınlaştırmada çok önemli katkılar sunmuştur.  Anadolu ve Balkanların Türkleşmesinde sahip olduğu ilkelerle Türk milletinin adalet ve merhametinin sembollerinden biri olan Ahilik Teşkilatı, bu yönüyle birçok farklı milletin sevgisine ve övgüsüne mazhar olmuştur. 

 Günümüzde teknoloji alanında meydana gelen gelişmelerle birlikte çoğu mesleğin kaybolduğu veya kaybolmaya yüz tuttuğu görülmektedir. Ahilik felsefesi bu meslekleri geri getirmenin değil, her yerde ve her çağda ortaya çıkan tüm meslek ve sanatsal alanlarda bu felsefenin ilkelerini hâkim hale getirmenin vasıtasıdır. Geçmişte Ahilik teşkilatında yaşatılan bütün bu değerler ve ilkeler bütünü, günümüzde esnaf ve sanatkâr kuruluşlarında yaşamaya devam etmektedir. 

 Bu yıl 18-24 Eylül 2023 tarihleri arasında kutlayacağımız Ahilik Haftası münasebetiyle Ahilik Teşkilatı’nın kurucusu Ahi Evran-ı Veli'yi rahmet ve minnetle yâd ediyor, esnaf ve sanatkârlarımız başta olmak üzere bütün vatandaşlarımızın Ahilik Haftası'nı kutluyorum.’’ Mesajını yayımladı.

Editör: Uğur Medya