Savaş ‘’Engelli Arkadaşlara Mutlaka Yardımcı Olmaya Çalışıyoruz’’

Prof. Dr. Ekrem Savaş düzenlenen oryantasyon programında engelli vatandaşların hayatını kolaylaştırmak için ellerinden geleni yaptıklarını söyleyerek eksik bir şey olursa mutlaka yardımcı olacaklarından bahsetti.
Savaş ‘’Uşak Üniversitesi 2018 yılından bu yana engelli olan kardeşlerimiz için bütün alt yapı çalışmalarını yaptık. Yükseköğretimden bu çalışmalarımızdan dolayı biz her yıl ödül alıyoruz. Arkadaşlarımızın hayatlarını kolaylaştırmak için ne gerekiyorsa kütüphaneler olsun dershaneler olsun kampüs içerisinde olsun yapmaya çalışıyoruz. Bizden eksik bir şeyler öğrense arkadaşlarımızın hayatını kolaylaştıracak bir şey olmamışsa bize haber verin. Biz mutlaka yardımcı olmaya çalışırız.’’ Dedi.

Öğrenci Topluluğu Stant Etkinliğine Birçok Topluluk Katıldı

Oryantasyon programından sonra yapılan Öğrenci Topluluğu Stant Etkinliğine birçok topluluk katılarak kendi tanıtımlarını yaptılar.
Sağlık Topluluğu Başkanı Ahmet Caner ‘’Topluluğumuzun kuruluş amacı sağlıkla ilgili farkındalık yaratmak çünkü biliyorsunuz her şeyin başı sağlık. Bunun dışında organ bağışı ve Kızılay ile birlikte entegre bir şekilde yürütülüyor.’’ Diye konuştu.

İHA Topluluğu Başkanı Secat Deryabi ‘’İHA topluluğumuz 3 yıldır faaliyet gösteren bir topluluk. Teknofeste benzer yarışmalar düzenliyoruz. Sabit kanat olsun, siha şavaşan ihalar konusunda veya burada Türk Hava Kurumu’nda verilen eğitimler var.  Etkinlik düzenliyoruz öğrencilerle birlikte. Öğrencilerimize gerekirse temel düzeyde robotik kodlama dersleri veriyoruz. ‘’ Dedi. 

Moda Tasarım Topluluğu Başkanı Aybala Sancak ‘’Moda tasarım öğrencisi olmayan öğrencilere moda tasarımını tanıtabilmek, onların ilgisi dâhilinde daha fazla etkinlik sunabilmek. Şehir dışında fuarlara öğrenci götürmeye çalışıyoruz. Onun haricinde şehir dışından önemli moda tasarımcıları üniversitemize getirip onları misafir etmeyi amaçlıyoruz. Onun haricinde sosyal yardım projelerimiz oluyor. Kimsesiz çocuklar için elbiseler dikiyoruz. Hayallerindeki elbiseleri çiziyorlar. Biz onlara her sene bunu yapmaya çalışıyoruz.’’ Diye ekledi.

Özel Eğitim Topluluğu Başkanı Mehmet Ali Canbalat ‘’Özel gereksinimli bireylerin toplum içerisinde soyutlanmasını en aza indirmek. Buna yönelik farkındalık çalışmaları katılmak, sürdürmek ve hazırlamak bu yönde çalışmalarımız var.‘’ Dedi. ,

Kadın ve Aile Çalışma Topluluğu Başkanı Zeynep Ayça Yurdakul ‘’Bizim amacımız toplumsal cinsel eşitliği, aile arasındaki problemler, sıkıntılara yönelik çalışmalarımız oluyor. Bu yaptığımız etkinliklerde alanında uzman kişileri çağırıyoruz ve aynı zamanda resmi devlet kurumlarıyla ortak etkinlikler gerçekleştiriyoruz.’’ Dedi. 

Geleceğin Liderleri Topluluğu Başkanı Almina Arıkan   ‘’Amacımız bireylerin kendi taraflarında kendi mesleklerinde kendilerine liderlik yapmaları. Bunun için kişilerin bireysel veya kişisel olarak kendini tanıtmalarını hedefliyoruz. CV oluşturma, mülakatlarda kendini hazırlama veya kendini anlatma durumunda onlara bir ön hazırlık yapıyoruz.’’ Diye konuştu.

Savaş ’’Öğrencilerin 3 Temel Görevi Var’’

Uşak Üniversite Rektörü Prof. Dr. Ekrem Savaş, Uğur TV’ye yaptığı özel açıklamada 2023-2024 eğitim ve öğretim yılıyla ilgili tavsiyelerde bulunarak öğrencilere başarılar diledi.

Savaş ‘’Sizin 3 tane temel göreviniz var. 1. Kendinize karşı göreviniz var. 2. Ailenize karşı vazifeniz var. 3. Bugün bu imkânları yaratan, bu binaları kuran millete karşı bir vazifeniz var. Kendilerine karşı bir vazifeleri var. İleride çok iyi, mutlu olmak istiyorlarsa, iyi eğitim almak ve iyi yerlere gelmek ve daha sonra yaptıkları işlerle başarılarla da gururlanmak onların doğal hakkıdır. Dolayısıyla bunun temelini bugün atmaları gerekir. Mezun olmadan önce bu donanıma sahip olacak ki mezun olduktan sonra her yerde aranan bir eleman olsun. 2.si aileler bugüne kadar onları buralara getirdi. Bundan sonra ailelerini üzmemeleri gerekir. Kötü alışkanlıklardan uzak durmaları gerekir. Bu memlekete karşı şebekeler var. Bu şebekeler bunları kandırmaya çalışabilir. Dolayısıyla böyle bir şey olduğunda uyanık olmalarını, bize haber vermelerini söyledik. Dolayısıyla öğrencilerimizin her türlü sıkıntılarında ilk önce bizimle bağlantı kurmalarını, başkalarına gitmemelerini bugün anlattık. Birde bu ülkeye karşı sorumlulukları var dedik. Çünkü bu ülke gerçekten bu tesislerin hepsinde bu ülkenin vatandaşları kurmuş. Öğrencilere başarılar diliyorum.’’ Dedi. 

Editör: Uğur Medya