“Zannedersem Özkan Yalım Tarhana Festivali yapacağım dedi. Hem seçimden önce hem seçim sonrası Tarhana Festivali yapacağını söylemişti. 2 Mayıs’taki Belediye meclis toplantısında resmiyete koyacağını söyledi.”

2 Mayıs’ta gerçekleşen Belediye Meclis toplantısında Tarhana Festivali gündeme geldi. 

“Gündeme geçmeden önce iki önemli bir konu var. Onu bir açıklama yapma ihtiyacı duyuyorum. Tarhana baba dediğimiz Mustafa Yeldanlı burada bizi izliyor. Yaklaşık 50 -55 yıldır bu işe emek verdiğini hepimiz biliyoruz. Allah razı olsun.

Kamuda Tasarruf Dönemi Başlıyor Kamuda Tasarruf Dönemi Başlıyor

Yalım: Bu İşin Siyasi Yönü Yoktur

Mustafa Yeldanlı'nın uzun yıllardır Tarhana üretimine emek verdiğini ve bu festivalin Uşak için büyük bir kültürel adım olduğunu vurgulayan Yalım, bu etkinliğin siyasi değil, tamamen Uşak'ın tanıtımına yönelik olduğunu söyledi. 

“Bu Uşak için yapılan bir iştir, siyasi yönü yoktur. Bizde Uşak tarhanasını tanıtmak adına Temmuz ayının 3. Haftasının Cuma gününden başlayarak Cuma, cumartesi, Pazar olmak üzere üç günlük Tarhan Festivalini birazdan gündeme getireceğiz. Hem Türkiye’de hem Avrupra’da Tarhanayı ve Uşak’ı tanıtmak adına Tarhana Festivali resmileşmiş olacak.” 

Geleneksel Tarhana Festivali Gündeme Geldi

“İlave madde 12 belediyemiz tarafından uşağın tanıtımına destek olmak ilimizi gastronomisi büyük yer tutan tarhanayı tanıtmak ve markalaştırmak ayrıca ilimizde faaliyet gösteren firmaların tanıtımlarını yapabilmelerine olanak sağlamak yerel sanatçılarımızı tanıtmak ve destek olmak amacıyla geleneksel olarak her yıl Temmuz ayının 3. Haftasına denk gelen Cuma, cumartesi ve pazar günü tarhana Festivali yapılması konusunun görüşülmesi için yazımızın belediye meclisi havalesini olurlarınıza arz ederim. Meclis gündemine gelmesiyle ilgili oylarınıza sunuyorum. Kabul edenler Kabul etmeyenler. Oy birliği ile kabul edilmiştir.” 
Temmuz ayının 3. Haftasında üç gün boyunca gerçekleşecek olan yerel sanatçıların ve firmaların yer alacağı Tarhana Festivalinin Belediye meclisinde gündeme gelmesi oy birliği ile kabul edildi. 
 

Editör: Uğur Medya