5 Ağutos’ta Uğur Medya olarak gündeme taşıdığımız Sorkun Köyü’nde ki çiftçilerin biçerdöver mağduriyeti ile ilgili haberimizi gören Yoncalı Köyü Çiftçisi Mustafa Kahya Sorkun köyü çiftçilerinin çağrısına sessiz kalmadı ve bugün biçerdöveriyle hasada başladı.

Mustafa Kahya, Çiftçilerin Yaşadığı Zorlukları Duyar Duymaz Harekete Geçti

Biçerdöver operatörü ve çiftçi olan Mustafa Kahya 5 Ağustos’ta Sorkun Köyü’nde biçerdöverin gelmemesiyle hasatın gecikmesi ve çiftçilerin yaşadığı mağduriyet ile ilgili haberimizi izledi. Hemen ardından Sorkun Köyü çiftçisi İbrahim Yılmaz’ı aradı. Mustafa Kahya kendi işlerinin de olduğunu ama bu mağduriyetin acil giderilmesi gerektiği konusunda görüştüler. 7 Ağustos yani bugün Mustafa Kahya ve oğlu Aykut Kahya biçerdövere atlayıp Sorkun Köyü’ne geldiler. İşte o anları Uğur TV’ye anlattılar.

Kahya “Sorkun Köyü Çiftçilerinin Mağduriyetini Gidermek İstiyorum”

Mustafa Kahya “İnternete Uğur medyanın Sorkun Köyü’nün mağdur olduğu haberini gördüm. İbrahim abi aradı dedim ne oldu arkadaşım hayırdır. İbrahim Yılmaz kardeşim mağdur etmemek için hayırlısıyla geldim önümde işlerim de vardı ama onların işlerine görüp bu mağduriyetleri gidermek istiyorum. Hasat geciktiği için tabi rekoltede düşme olacaktır.” Dedi.

Kahya “Hasat 15-20 Gün Kadar Gecikti”

Aykut Kahya “İbrahim amcanın mağduriyetini öğrendik. Babamla arkadaşlar dostlar aile dostu üzüldük böyle bir durum yaşanmasından dolayı. Bu sene yağmurlardan dolayı hasat biraz gecikti 15-20 gün kadar gecikti. Onun için sıkıntılar yaşandı. Olmasa iyiydi ama maalesef görünce konuştuk geldik yardımına başladık inşallah güzel geliyor. Yani şöyle bakınca bu sene yağmurlar iyi olduğu için verimler güzel. Buğdayda gecikme var zaten belli oluyor. Ama arpalarda gelirken gördüğüm kadarıyla bayağı çok zaiyat var. Daneler yere eğilmiş yatmış bunlar hep verim kaybı geç kalınmış.” Dedi.

Yılmaz “Uğur Medya ve Mustafa Kahya’ya Teşekkür Ediyorum”

Son olarak Sorkun Köyü çiftçisi İbrahim Yılmaz seslerini duyurduğumuz için Uğur Medya’ya ve bu yaşanan mağduriyete sessiz kalmayıp hasat için gelen Mustafa Kahya’ya teşekkür etti.

Yılmaz “Mustafa Bey Bize Hızır Gibi Yetişti”

Yılmaz “Şimdi ayın 5'inde yapmış olduğumuz röportajda biliyorsunuz bizim bu röportajın üzerine Uğur Medya’ya çok teşekkür ediyorum. Benim çok can ciğer dostum olan eski Yoncalı muhtarı olan Mustafa Kahya kardeşim videoyu izledi bizi ara dedi ne oldu dedi mağdur olduk kaldık böyle dedik. Biz dostlarım mağdur bırakmayız dedi. Allah izin verirse önümüzde bir işimiz var ama kendi işlerimizi biraz dedi ara verelim şu anda adamın hem nohut hem de çörek otu biçme sezonu. Şu anda kendi arazisini bırakaraktan bizim buraya arpa buğdayı alıp bizim mağduriyetimizi gidermek üzere geldiler dolayısıyla çok teşekkür ediyorum. Uğur Medya'ya da çok teşekkür ediyorum. İnşallah bundan sonra böyle bir şey yaşamayız hayırlısıyla da bugünden itibaren bugün ayın 7'si yani röportajdan iki gün sonra Mustafa bey bize yetişti hızır gibi yetişti. Teşekkür ediyorum.” Dedi.


 

Editör: Uğur Medya