Uşak Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde iş bırakma eylemi için basın açıklaması yapan Uşak Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Başkanı Tenfik Oktay Bakan Işıkhan’ın açıkladığı kamu işçileri ve emeklilerine 2024 ve 2025 zam oranlarının enflasyonun altında kaldığını ve bu rakamlarla memurların ve emeklilerin sefalet içinde kalacağını ifade etti.

Oktay “Bu Teklif Bizim İçin Yok Hükmündedir ve Kabul Edilemez”

Oktay “Açıklanan teklif 20 milyonu aşan vatandaşı sefalete, daha fazla yoksullaşmaya, daha fazla güvencesizliğe, geleceksizliğe mahkûm edecek bir tekliftir. Kamu emekçilerinin, emeklilerin insanca yaşam şartlarında yaşayabilmelerine imkân sunmayan bu teklif bizim için yok hükmündedir ve kabul edilemez bir tekliftir. Bu nedenle Toplu İş Sözleşmesi’nin, pazarlık hakkımızın temel unsurlarından olan üretimden gelen gücümüzü kullanarak iş bırakıyoruz.” Dedi.

Oktay “Yapılan Zam Teklifi Enflasyonun Çok Altında Kalmıştır”

Oktay “Hükümet kamu emekçilerine ve emeklilere 6 aylık dilimler halinde 2024 yılı için %14 ikinci 6 ay ise %9 maaş artışı, 2025 yılı için ise %6 ve ikinci 6 ay %5 maaş artışı teklif etmiştir. Üstelik bu teklifi 6 dönem boyunca yaptığı gibi yine hiç tutmayan enflasyon hedeflerine, çocukların dahi inanmadığı TÜİK enflasyon rakamlarına dayandırarak yapmış ve hepimizin aklıyla dalga geçilmiş, artan enflasyon karşısında iğneden, ipliğe her şeye yağmur gibi zam yağdığı, çarşı, pazarın, market alışverişinin elimizi yaktığı bir zamanda bize kemer sıkmaya devam edeceksiniz denilmiştir. Hükümet açıkladığı teklifle Merkez Bankası tarafından revize edilen 2024 yılı için %33, 2025 yılı için %15 enflasyon hedeflerinin bile altından kalmıştır.” Dedi.
 

Editör: Uğur Medya