Uşak Alevi Kültür Derneği tarafından düzenlenen aşure programına Uşak Valisi Turan Ergün, Ak Parti Uşak Milletvekili İsmail Güneş, CHP Uşak Milletvekili Ali Karaoba, il protokolü ve vatandaşlar katıldı.

Programda konuşma yapan Vali Turan Ergün birlik ve beraberlik mesajı vererek aşure günü aynı zamanda Kerbela olayını da bir kez daha andığımız bir gündür dedi.

Ergün ''Aşure Günü, Dayanışma ve Sevgi Duygularının Öne Çıktığı Bir Gündür''

Ergün “Bu özel gün vesilesiyle hep birlikte hoşgörünün, birlikteliğin ve sevginin gücünü hep birlikte, bir kez daha kalplerimizde hissediyoruz. Aşure Günü, inancımızın önemli bir parçası olan Hz. Hüseyin'in Kerbela'da şehit edilişini andığımız bir gündür. Aynı zamanda tüm inançların ve kültürlerin ortak bir payda da buluştuğu, dayanışam ve sevgi duygularının da öne çıktığı bir gündür'' Dedi. 

Ak Parti Uşak Milletvekili İsmail Güneş ise konuşmasında aşurenin tarihçesini anlatarak tüm Müslüman aleminin aşure gününü kutladı.

Güneş ''Aşure Günümüzü Tebrik Ediyorum''

Güneş “Öncelikle Aşure Günü'müzü tebrik ediyorum. Aşure Günü, Muharrem Ayı'nın 10. günü yapılmaktadır. Aşurenin özü nuh selamına kadar dayanmaktadır...''Dedi. 

Cumhuriyet Halk Partisi Uşak Milletvekili Ali Karaoba Kerbela olayına değinerek, Kerbela’dan çıkardığımız sonuç adalet ve kardeşlik olmalıdır dedi.

Karaoba ''Kerbeladan Çıkacak Sonuç Adalet Ve Kardeşlik Olmalıdır''

Karaoba “Kerbela, sadece İslam Tarihi'nin değil, İnsanlık Tarihi'nin en büyük trajedilerinden birinin adı olsada, Kerbela'dan çıkardığımız sonuç kin ve intikam değil, mutlak anlamda adalet ve kardeşlik olmalıdır'' Dedi.

Alevi Dedesi Nazmi Aydedeoğlu, Kerbela olayının aleviler üzerindeki etkilerini anlattı. Dede dualar okudu ve gülbankler söyledi.

Aydedeoğlu ''İnsanların Birlik ve Beraber Olması Rahmettir''

Aydedeoğlu “İnsanların toplum olması, birlik ve beraber olması Allah latında rahmettir, berekettir. İnsanların bölünmesi, parçalanması ve ayrılması Allah katında azapdır'' Dedi.

Alevi Kültür Derneği Başkanı Adem Koç Muharrem ayının anlam ve öneminden bahsederek aşure gününe katılan tüm katılımcılara teşekkür etti.

Koç ''Bir Çok Önemli Olay Muharrem Ayında Meydana Gelmiştir''

Koç “İslam inancına göre bir çok önemli olay Muharrem Ayı'nda meydana gelmiştir. Allah-ı Teala gökleri, yeryüzünü, denizleri ve en önemlisi kalemi bu ayda yaratmıştır. Muharrem Ayı'nın barış, kardeşlik ve huzur getirmesini dileyerek, Aşk-ı Muhabbetlerimizi, selamlarımızı, saygışarımızı sunarız.'' Dedi.

Programın devamında şiirler okundu semah gösterisi gerçekleşti. Programda şiir okuyan kız göz yaşlarını tutamadı ve duygu dolu anlar yaşandı.

Editör: Uğur Medya