Murat Dağ Yok Olmasın Platformunu oluş Mimarlar odası Uşak Şube, İnşaat Mühendisler Odası Uşak Şube, Veteriner Hekimler Odası Uşak Şube, Kent Konseyi, Uşak Barosu, Çevre Gönüllüleri Derneği, Paşalarlılar Yardımlaşma Dayanışma Derneği, TEMA, başkan ve yöneticilerinin katılımıyla gerçekleştirilen basın açıklamasında Türkiye'nin su zengini olmadığı ve su kaynaklarının giderek azaldığı bir dönemde, Murat Dağı'ndaki altın madeni projesi büyük endişe oluşturduğu ifade edildi.

Oyuncu Gülşah Çomoğlu'ndan Üzen Haber Oyuncu Gülşah Çomoğlu'ndan Üzen Haber

Gerçekleştirilen basın açıklamasında, Türkiye’nin, aşırı sıcaklıklara sahip “yarı kurak” bir bölgede yer aldığını vurgulayarak Maden şirketinin, su kaynaklarının azalması ve çevresel etkilerin göz ardı edilmesi durumunda dahi altın madeni açmayı hedeflediğini belirtti.

Dünya Doğayı Koruma Vakfı'nın 2010'da hazırladığı Yaşayan Gezegen Raporu'na göre, 2007 yılında dünya genelinde 1,8 milyar insan internet erişimine sahipken, 1 milyar insan ise içme suyuna erişimden yoksun durumda olduğu açıklandı.

Platform Sözcüsü Funda Öz Akcura “Tüm halkımızı, sivil toplum kuruluşlarını, meslek örgütlerini, üretici birliklerini, köylerimizi ve siyasi partileri; madenci şirkete karşı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yanında müdahil olmaya ve Dağımız özelinde “SU VE HAYAT” için mücadeleye çağırıyoruz.” İfadelerini kullandı.

Bu basın açıklaması ile birlikte Murat Dağı’nın vatandaşlar için önemine vurgu yapılarak, maden ocağına karşı direniş gösterilmesi gerektiğinin altı çizildi.

Editör: Uğur Medya