15 Temmuz'dan önce yapılan devir işlemleri için aracı alan, sonrasında yapılan satışlar için aracı satan sorumlu olacak. İlave vergiyi ödemeyenler ise aracını satamayacak ya da trafikten çekemeyecek.

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı, ek Motorlu Taşıtlar Vergisi uygulamasının esaslarını belirledi ve düzenlemeyi resmi gazetede yayımladı. Düzenlemenin yürürlük tarihi itibarıyla kayıt ve tescilli olan otomobil, otobüs, kamyon, kamyonet, uçak ve helikopterler gibi tüm taşıtlar, aynı zamanda 31 Aralık 2023 tarihine kadar kayıt ve tescil edilecek olan taşıtlar da ek MTV kapsamında olacak.

Ek MTV, araç sahiplerinin 2023 yılında ödeyecekleri vergi kadar olacak. Ek MTV’yi ödemeyen araçlarını satamayacak, trafikten çekemeyecek, hurdaya ayıramayacak veya yurt dışına çıkaramayacak.

15 Temmuz'dan önce yapılan devir işlemleri için aracı alan, sonrasında yapılan satışlar için aracı satan sorumlu olacak.

Ek MTV'nin taksiti kanunun yayımlandığı ayı izleyen ayın yani ağustos sonuna kadar, ikinci taksiti ise kasım sonuna kadar ödenecek.

Ayrıca depremzedeler Ek Motorlu Taşıtlar Vergisi'nden (MTV) muaf olacak.

Editör: Uğur Medya