Daha önce "Gözlem Altındaki Varyant" olan türün statüsü "İzlenmesi Gereken Varyant" olarak değiştirildi ve "Eris"in yaygınlığında dünya genelinde istikrarlı bir artış olduğu kaydedildi.

Covid-19'un yeni alt varyantı olarak tanımlanan EG.5, Avrupa'da artış gösteriyor.

Vakalar tüm dünyada artarken EG.5, Dünya Sağlık Örgütü tarafından bu ay "izlenmesi gereken varyant" listesine alındı.

EG.5 (Eris) Varyantı Nedir?

EG.5, Covid-19'un Omicron varyantının bir alt türü ve dünya çapında dolaşımda olan diğer varyantlarla yakından ilişkilidir.  Covid-19'un mutasyona uğramış bir versiyonu olarak biliniyor.

Haziran ayı sonunda Covid-19 vakalarının yüzde 7,6'sını oluştururken, temmuz sonunda küresel olarak yaygınlığı yüzde 17,4'e yükseldi.

DSÖ, EG.5 (Eris) varyantına ilişkin rapor yayımladı. Raporda önceden "gözlem altındaki varyant" olan ve statüsü "izlenmesi gereken varyant" olarak değiştirilen Eris'in yaygınlığında istikrarlı bir artış olurken, 7 Ağustos itibarıyla 51 ülkeden 7 binin üzerinde numune paylaşıldı.

Eris Varyantı Ne Kadar Yayıldı?

EG.5 ilk etapta Çin, Japonya ve Güney Kore'deki dolaşımdan kaynaklanıyordu şimdilerde ise Kuzey Amerika ve Avrupa'da da artıyor.

İngiltere'de, Covid-19'un Omicron varyantının alt türevi olan Eris'in (EG.5.1) ülke genelinde yayıldığı duyuruldu. Yeni varyant, ülkede her 7 vakadan birini oluşturuyor.

Eris Varyantı Belirtileri Nelerdir?

Eris virüsünün ana semptomları, yoğun bir şekilde Omicron varyantına benzemektedir. Bunlar;

Boğaz ağrısı

Burun akıntısı

Burun tıkanıklığı

Hapşırma

Öksürük

Baş ağrısı

Ses kısıklığı

Kas ağrıları

Koku kaybı

 Nefes darlığı ve ateş

Editör: Uğur Medya