Bu seçimde vatandaşlar, belediye başkanları, belediye meclis üyeleri, il genel meclisi üyeleri ve muhtarlar gibi yerel yönetimleri oluşturan temsilciler için oy kullanacaklar.

Yerel seçimlerde oy kullanmak için bir kişi öncelikle seçmen kütüğünde kayıtlı olmalıdır. Bu kayıt, nüfus müdürlükleri tarafından tutulur ve seçmenin kimlik bilgilerini içerir. Seçimden önce seçmenlerin kütüklerini kontrol etmeleri önemli bir adımdır.

Seçim günü oy kullanacağınız adres ve sandığın öğrenilmesi gerekmektedir.  Bu bilgiler genellikle Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) resmi internet sitesinde veya seçim sürecinde belirtilen diğer resmi kanallarda yayınlanmaktadır.

Seçmen, oy kullanmaya giderken yanında kimlik belgesini (nüfus cüzdanı, sürücü belgesi, pasaport vb.) bulundurmalıdır.

Sandık görevlilerinin, kimlik belgelerinizi kontrol etmesinin ardından verilen oy pusulasını alarak oy kullanma kabini veya perdesine geçerek tercih ettiğiniz adayın üzerine mührü basarak oy kullanma işlemini gerçekleştirebilirsiniz

Oyunuzu kullandıktan sonra sandık seçmen listesinde adınızın bulunduğu yerin karşısına imza atmanız gerekmektedir. Eğer imza atılmazsa oyunuz geçersiz olur.

Editör: Duru Akyar