Mehmet Akif Ersoy’un yazdığı şiir, 12  Mart 1921 tarihinde, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yapılan oylama sonucunda, İstiklâl Marşı olarak kabul edilmiştir.

Mehmet Akif Ersoy’un, Türk milletinin bağımsızlığını ve özgürlüğünü korumak için verdiği mücadeleyi ölümsüzleştirmek için yazdığı şiir Türk milletinin bağımsızlık mücadelesini ve destansı ruhunu en güzel şekilde anlatan bir eserdir.

12 Mart İstiklal Marşını Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma günü Uşak’ta da kutlandı.

Uşak Valisi Dr. Turan Ergün sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşım ile 12 Mart İstiklal Marşını Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma gününü kutladı.

Uşak Valisi Dr. Turan Ergün, " İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü " sebebiyle yaptığı paylaşımda; "Türk Milleti’nin özgür yaşama tutkusunun, vatan ve bayrak sevgisinin, canıyla kanıyla verdiği milli mücadelenin mısralara dökülmüş hali; İstiklal Marşı’mızın Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilişinin 103. yıl dönümünü idrak etmenin gururunu yaşıyoruz.

İstiklal Marşımız; işgal altındaki topraklarımızın milletimizin topyekûn mücadelesiyle kurtuluşunu, bayrağımızı, milli değerlerimizi ve ideallerimizi sonsuza dek yaşatacağımızı tüm dünyaya haykırışımızın tescilli belgesidir.

Türk halkının istiklal ve istikbal aşkının vücut bulmuş hali kahraman şairimiz Mehmet Akif Ersoy, milletimizin hislerine en iyi şekilde tercüman olup kaleme aldığı şanlı İstiklâl Marşımızı; “Allah, bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın.” duasıyla Türk Milleti’ne armağan etmiştir.

Böylesi kutlu armağanı, ezelden beri hür yaşamış ve ilelebet hür yaşayacak milletimiz; bağımsızlığımızın sembolü olarak sonsuza dek onurla yaşatacaktır.

Vali Dr. Turan Ergün'den Bayram Öncesi Önemli Hatırlatma! Vali Dr. Turan Ergün'den Bayram Öncesi Önemli Hatırlatma!

Bu duygu ve düşüncelerle; İstiklal Marşımızın kabulünün 103. yıldönümünü kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve kahraman silah arkadaşları olmak üzere, İstiklal Marşımızın şairi Mehmet Akif Ersoy’u ve bu destanı bizlere armağan eden tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyoruz" ifadelerini kullandı.

Editör: Duru Akyar