Toplamda 71 yeni program açılacak; 21 lisans ve 50 ön lisans programı ÖSYM kılavuzuna dahil edilecek. Ayrıca, 6 üniversitede Bilgisayar ve Bilişim Bilimleri Fakültesi ve 6 üniversitede Bilişim Teknolojileri Meslek Yüksekokulu kurulacak.

YÖK'ün açıklamasına göre açılacak bölümler üniversite isimleri ile birlike sıralandırıldı.

Ege Üniversitesi: Otonom Sistemler Teknikerliği, Oyun Geliştirme ve Programlama, Ön-Yüz Yazılım Geliştirme ön lisans programları.

Eskişehir Teknik Üniversitesi: Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri, Bilgi Güvenliği Teknolojisi lisans ve Oyun Geliştirme ve Programlama, Bulut Bilişim Operatörlüğü, Robotik ve Yapay Zekâ ön lisans programları.

Gaziantep Üniversitesi: İmalat Yürütme Sistemleri Operatörlüğü, Arka-Yüz Yazılım Geliştirme, Robotik ve Yapay Zekâ, Ön-Yüz Yazılım Geliştirme önlisans programları.

Harran Üniversitesi: Otonom Sistemler Teknikerliği, Robotik ve Yapay Zekâ, Kurumsal Bilişim Uzmanlığı, İmalat Yürütme Sistemleri Operatörlüğü ön lisans ve Veri Bilimi ve Analitiği lisans programı.

İstanbul Teknik Üniversitesi: Veri Bilimi ve Analitiği lisans programı.

Karabük Üniversitesi: Yapay Zekâ Operatörlüğü, Ön-yüz Yazılım Geliştirme, Oyun Geliştirme ve Programlama ön lisans programları.

CHP Milletvekili Ali Karaoba, TOKİ’nin “İlk Evim Arsa” Projesini Gündeme Getirdi CHP Milletvekili Ali Karaoba, TOKİ’nin “İlk Evim Arsa” Projesini Gündeme Getirdi

Karadeniz Teknik Üniversitesi: Yazılım Geliştirme lisans ve Yapay Zekâ Operatörlüğü, Dijital Dönüşüm Elektroniği ön lisans programları.

Kayseri Üniversitesi: İnsansız Araç Teknikerliği, Otonom Sistemler Teknikerliği, Dijital Dönüşüm Elektroniği ön lisans programları.

Kocaeli Üniversitesi: Yapay Zekâ ve Makine Öğrenmesi lisans ve İmalat Yürütme Sistemleri Operatörlüğü, Robotik ve Yapay Zekâ ön lisans programları.

Konya Teknik Üniversitesi: Yapay Zekâ ve Makine Öğrenmesi lisans programı.

Manisa Celâl Bayar Üniversitesi: İmalat Yürütme Sistemleri Operatörlüğü, Dijital Dönüşüm Elektroniği, Büyük Veri Analistliği ön lisans ve Veri Bilimi ve Analitiği, Yapay Zekâ ve Makine Öğrenmesi lisans programları.

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi: Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri lisans programı.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi: Yazılım Geliştirme, Bilgi Güvenliği Teknolojisi lisans ve Ön-yüz Yazılım Geliştirme, Arka-Yüz Yazılım Geliştirme, Oyun Geliştirme ve Programlama, İnsansız Araç Teknikerliği ön lisans programları.

Sakarya Üniversitesi: Veri Bilimi ve Analitiği, Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri lisans programları.

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi: Arka-Yüz Yazılım Geliştirme, Ön-Yüz Yazılım Geliştirme, Bulut Bilişim Operatörlüğü, Büyük Veri Analistliği, Yapay Zekâ Operatörlüğü, Dijital Dönüşüm Elektroniği, İmalat Yürütme Sistemleri Operatörlüğü, Otonom Sistemler Teknikerliği, Robotik ve Yapay Zekâ, İnsansız Araç Teknikerliği ön lisans programları.

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi: Büyük Veri Analistliği, Dijital Dönüşüm Elektroniği, Kurumsal Bilişim Uzmanlığı ön lisans programları.

Trakya Üniversitesi: Robotik ve Yapay Zekâ, İnsansız Araç Teknikerliği ön lisans programları.

Ayrıca, Bilgisayar ve Bilişim Bilimleri Fakültesi kurulacak üniversiteler şunlar: Ege Üniversitesi, Eskişehir Teknik Üniversitesi, Kayseri Üniversitesi, Konya Teknik Üniversitesi, Manisa Celâl Bayar Üniversitesi ve Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi. Bilişim Teknolojileri Meslek Yüksekokulu ise şu üniversitelerde kurulacak: Adana Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Eskişehir Teknik Üniversitesi, Karabük Üniversitesi, Kayseri Üniversitesi, Ondokuz Mayıs Üniversitesi. Ayrıca, Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi'ndeki "Karasu Meslek Yüksekokulu"nun adı "Bilişim Teknolojileri Meslek Yüksekokulu" olarak değiştirileceği de duyuruldu.

Editör: Duru Akyar