YEŞİLÇAM’DAN BİR YILDIZ DAHA KAYDI.

Neşet Ertaş'ın Ölümünün 11.Yıl Dönümü Neşet Ertaş'ın Ölümünün 11.Yıl Dönümü


Usta oyuncu Murat Soydan hayatını kaybetti!
Türk sinemasına damga vuran isimlerden Murat Soydan (83), yaşamını yitirdi. 
Gerçek adı Rüçhan Tercan olan Yeşilçam yıldızlarından Murat Soydan, 83 yaşında hayatını kaybetti.

İzmir’de Denizin Rengi Yeşile Döndü İzmir’de Denizin Rengi Yeşile Döndü


ALTIN PORTAKAL'DA 'EN İYİ OYUNCU' ÖDÜLÜ

Yeşilçam'ın Unutulmaz Oyuncusu Fatma Karanfil Hayatını Kaybetti! Yeşilçam'ın Unutulmaz Oyuncusu Fatma Karanfil Hayatını Kaybetti!


Sinema kariyerine 1966'da Nejat Saydam'ın 'Kolsuz Kahraman' filmiyle adım atan, 1970'li yılların jönlerinden Murat Soydan, 1972 yılında 9. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde 'Zulüm' filmindeki rolüyle 'En İyi Erkek Oyuncu' ödülünü kazanmıştı.


MURAT SOYDAN KİMDİR?


Murat Soydan asıl adıyla Rüçhan Tercan 2 Ekim 1940 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. Oyuncu 11 Haziran 2024 tarihinde hayatını kaybetti. Soydan, 2 Ekim 1940 tarihinde İstanbul’un Üsküdar ilçesinde doğmuştur. Gerçek adı Rüçhan Tercan’dır. İlk ve ortaokulu Lüleburgaz’da, liseyi Edirne’de okudu. Üniversite için İstanbul’a geldi. İktisadi İlimler Akademisi’nde okurken bir yandan da İstanbul Belediye Konservatuvarı Türk Musikisi bölümünü bitirdi.


Askerliğini yedek subay olarak yaptıktan sonra 1966 yılında 'Perde' mecmuasının açtığı yarışmayı Tanju Korel ile birlikte kazanarak sinemaya geçti.
Sanat hayatına sinemada 1966 yılında 'Kolsuz Kahraman'da başlayan Murat Soydan, 200'e yakın filmde rol aldı. Dizi filmlerde de oynayan sanatçı, bir dönem Sinema Oyuncuları Derneği başkanlığı yaptı. 1970'li yılların jön oyuncularından olan Murat Soydan, birçok filmde Türkân Şoray ve Hülya Koçyiğit'le baş rolü paylaşmıştır. Murat Soydan, 2016 yılında hayatını ve filmlerini konu alan bir kitap çıkardı.
Murat Soydan, 1966 yılında ''Perde' Mecmuası'nın düzenlediği yarışmada birinci seçildikten sonra 'Dünyanın En Güzel Kadını', 'Ayşem', 'Yalan Yıllar', 'Kahveci Güzeli', 'Sana Dönmiyeceğim', 'Nisan Yağmuru', 'Yarın Başka Bir Gündür' gibi birçok filmin başrolünde oynamıştır.

Editör: Uğur Medya