Önceki kabineden sadece Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yerini korudu.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabinede bulunan isimleri açıkladı. Ekonomide merakla beklenen isim olan Mehmet Şimşek Hazine ve Maliye Bakanlığı'na getirilirken, İçişleri Bakanlığı'na eski İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Milli Savunma Bakanı ise Türk Silahlı Kuvvetleri Başkanı Yaşar Güler oldu. 

Cumhurbaşkanlığı Yardımcılığı koltuğuna Cevdet Yılmaz otururken, yeni kabinede ilk kez bakan olan 15 isim yer aldı. Cumhurbaşkanlığı Erdoğan'ın kabinesinde geçmiş dönemden sadece Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy yer alırken, 15 yeni isim kabinede kendine yer buldu.

İşte özgeçmişleri: Yeni kabinede kim, kimdir? - Resim: 2

ADALET BAKANI YILMAZ TUNÇ

Yeni kabinede Bekir Bozdağ’ın yerine Adalet Bakanı olarak atanan Yılmaz Tunç, yargı camiasında Milli Görüş geleneğinden bir isim olarak biliniyor.

Avukat olan Tunç, siyasete Fazilet Partisi’nde başladı ve 1998-2001 yılları arasında Fazilet Partisi Pendik İlçe Başkanlığı, 1999-2004 yılları arasında da Pendik Belediye Meclis üyeliği yaptı. AKP’nin Pendik Kurucu ilçe Başkanı olan Tunç, Bartın’dan 5 dönem üst üste milletvekili seçildi.

İşte özgeçmişleri: Yeni kabinede kim, kimdir? - Resim: 3

AİLE VE SOSYAL HİZMETLER BAKANI MAHİNUR ÖZDEMİR GÖKTAŞ

1982 yılında Brüksel’de doğdu. Brüksel ULB Üniversitesi İnsan Kaynakları Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu, Kamu Yönetimi Bölümü’nde de yüksek lisans yaptı. Mayıs 2009 – Mayıs 2019 arasında Brüksel Parlamentosu’nda milletvekili olarak görev yaptı. Eylül 2019’da Türkiye’nin Cezayir Büyükelçisi olarak atandı.

İşte özgeçmişleri: Yeni kabinede kim, kimdir? - Resim: 4

ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANI VEDAT IŞIKHAN

Hacettepe Üniversitesi Sosyal Hizmetler Yüksekokulu'nda, 1990 yılında lisans; Hacettepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde, 1993 yılında "Sosyal Hizmet Uzmanlarının İş Doyumları" adlı teziyle Bilim Uzmanlığı derecesini ve yine aynı Enstitüden, 1998 yılında "Sosyal Hizmet ve Sağlık Alanında Görev Yapan Yöneticileri Etkileyen İş Stres Faktörleri" adlı teziyle Doktora derecesini aldı.

2003 yılında doçent, 2009 yılında profesör unvanını aldı. Işıkhan; Hacettepe Üniversitesi Aile Hizmetleri Uygulama Merkezi Müdür Yardımcılığı, Sosyal Hizmet Bölüm Başkanlığı, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekan Yardımcılığı görevlerinde bulundu.

8 Ekim 2018 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu Üyeliği'ne ve 17 Aralık 2021'de Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu Başkanvekilliği'ne atandı.

İşte özgeçmişleri: Yeni kabinede kim, kimdir? - Resim: 5

ÇEVRE, ŞEHİRCİLİK VE İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ BAKANI MEHMET ÖZHASEKİ

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. 27 Mart 1994 yerel seçimlerinde Melikgazi Belediye Başkanı seçildi. Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini yürüttü. 7 Haziran 2015 tarihinde yapılan genel seçimlerde 25. Dönem Kayseri Milletvekili olarak seçildi. 

12 Eylül 2015 tarihli kongrenin ardından AKP yönetiminde Genel Başkan Yardımcısı ve Yerel Yönetimler Başkanı olarak yer aldı. Binali Yıldırım’ın Başbakanlığı döneminde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yaptı. AKP Genel Başkan Yardımcılığı ve Yerel Yönetimler Başkanlığı görevini yürütüyordu.

İşte özgeçmişleri: Yeni kabinede kim, kimdir? - Resim: 6

DIŞİŞLERİ BAKANI HAKAN FİDAN

14 Kasım 2007'de Başbakanlık müsteşar yardımcılığı görevine getirildi. 2008 Kasım ayında Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu Yönetim Kurulu üyeliğine atandı. 8 Mart 2008'de de Uluslararası Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyeti üyesi oldu. Ancak bu görevinden Şubat 2011’de istifa etti. 15 Nisan 2010'da Millî İstihbarat Teşkilatı müsteşar yardımcılığı görevine getirildi. 25 Mayıs 2010 tarihinde MİT Müsteşarlığı görevine atandı.

İşte özgeçmişleri: Yeni kabinede kim, kimdir? - Resim: 7

ENERJİ VE TABİİ KAYNAKLAR BAKANI ALPARSLAN BAYRAKTAR

İstanbul Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden Ekonomi Hukuku alanında ve Fletcher School of Law and Diplomacy’den Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisans dereceleri aldı.

Doktorasını ise ODTÜ Yer Sistem Bilimleri Bölümünde Enerji Ekonomisi ve Politikası alanında yaptı. 2010-2016 yılları arasında Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nda kurul üyeliği görevini yürüttü. 2016-2018 yılları arasında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığı ve Dış İlişkiler ve Avrupa Birliği Genel Müdürlüğü yaptı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Bakan Yardımcısı olarak görev yapıyordu.

İşte özgeçmişleri: Yeni kabinede kim, kimdir? - Resim: 8

GENÇLİK VE SPOR BAKANI OSMAN AŞKIN BAK

İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. 1994-2006 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü’nde genel sekreterlik görevini yürüttü. 2007 yılında Türkiye Güreş Federasyonu Başkanlığı’na seçildi. 2011’de AKP’den Rize Milletvekili seçildi. Binali Yıldırım’ın Başbakanlık yaptığı hükümette Gençlik ve Spor Bakanlığı görevini yürüttü.

İşte özgeçmişleri: Yeni kabinede kim, kimdir? - Resim: 9

HAZİNE VE MALİYE BAKANI MEHMET ŞİMŞEK

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdi. Yüksek lisansını İngiltere'de University of Exeter'de tamamladı. 23. Dönemde Gaziantep, 24. Dönemde Batman Milletvekili seçildi. 60. Hükümette Devlet Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı, 61 ve 62. Hükümetlerde Maliye Bakanlığı görevlerinde bulundu. 64 ve 65. Hükümette Başbakan Yardımcısı olarak görev aldı.

İşte özgeçmişleri: Yeni kabinede kim, kimdir? - Resim: 10

İÇİŞLERİ BAKANI ALİ YERLİKAYA

1989 yılında İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi bölümünden mezun oldu. 1990-2003 yılları arasında Erzin, Felehiye, Derabucak, Hilvan ve Sarıkaya Kaymakamlığı görevlerinde bulundu. 2003-2004 tarihleri arasında İçişleri Bakanlığı Hukuk Müşavirliği görevini yürüttü. 2004-2007 tarihleri arasında Sağlık Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü görevinde bulundu. Şırnak, Ağrı, Tekirdağ, Gaziantep Valiliği yaptı. Ekim 2018’den bu yana İstanbul Valisi olarak görev yapıyordu

İşte özgeçmişleri: Yeni kabinede kim, kimdir? - Resim: 11

KÜLTÜR VE TURİZM BAKANI MEHMET NURİ ERSOY

İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi İngilizce İşletme Bölümü’nden mezun oldu. 1991 yılında paket tur ve otel konaklama hizmetleri veren şirketini kurdu, 2000 yılında otel sektörüne girdi. Temmuz 2018’den bu yana Kültür ve Turizm Bakanlığı görevini sürdürüyordu.

İşte özgeçmişleri: Yeni kabinede kim, kimdir? - Resim: 12

MİLLİ EĞİTİM BAKANI YUSUF TEKİN

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nden mezun oldu. Gaziosmanpaşa Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nde öğretim üyesi olmuştur. 2011 yılında Gençlik ve Spor Bakanlığına Bakan Yardımcısı olarak atandı. 28 Mayıs 2013 tarihinde Millî Eğitim Bakanlığı müsteşarı olarak görev yapmaya başladı, 25 Temmuz 2018 tarihinde bu görevinden ayrıldı. 17 Ağustos 2018 tarihinde profesör olmuş, 15 Eylül 2018 tarihinde ise Ankara Üniversitesi Hacı Bayram Veli Üniversitesi rektörü olarak atandı.

İşte özgeçmişleri: Yeni kabinede kim, kimdir? - Resim: 13

MİLLİ SAVUNMA BAKANI YAŞAR GÜLER

Kara Harp Okulu’ndan 1974 yılında mezun oldu. Silopi’de İç Güvenlik Tabur Komutanlığı, Bosna – Hersek Türk Görev Kuvveti Komutanı Hulusi Akar’ın yardımcılığı, Başbakanlık Askerî Danışmanlığı'nda Proje Subaylığı, NATO Güney Bölge Komutanlığında (Napoli/İtalya) Muhabere Başkan Yardımcılığı, TSK Barış İçin Ortaklık Eğitim Merkezi Komutanlığı ve Genelkurmay Tatbikatlar Şube Müdürlüğü görevlerinde bulundu. Şırnak'ın Uludere ilçesine bağlı Ortasu köyünde 28 Aralık 2011 tarihinde 34 yurttaşın yaşamını yitirdiği "Roboski katliamı" sırasında Genelkurmay İstihbarat Başkanıydı.

2013 yılında Genelkurmay II. Başkanlığına atandı. 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında Jandarma Genel Komutanlığı görevine getirildi. 2 Ağustos 2017 tarihinde Kara Kuvvetleri Komutanı oldu. 9 Temmuz 2018 tarihinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ın Millî Savunma Bakanı olarak atanmasının ardından Genelkurmay Başkanlığı görevine getirildi.

İşte özgeçmişleri: Yeni kabinede kim, kimdir? - Resim: 14

SAĞLIK BAKANI FAHRETTİN KOCA

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 1988 yılında mezun oldu. İhtisasını, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nda tamamladı, 1995’te Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı oldu. Başkanı olduğu Türkiye Eğitim Sağlık ve Araştırma Vakfı tarafından 2009 yılında kurulan İstanbul Medipol Üniversitesi’nin Mütevelli Heyeti Başkanlığını yürüttü. 2018 yılında Sağlık Bakanı olarak atandı.

İşte özgeçmişleri: Yeni kabinede kim, kimdir? - Resim: 15

SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANI MEHMET FATİH KACIR

2008 yılında Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği'nden mezun oldu. Kurucuları arasında yer aldığı Türkiye Teknoloji Takımı - T3 Vakfı’nın Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini 2018 yılına kadar sürdürdü. 2018’de Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcılığı görevine atandı.

İşte özgeçmişleri: Yeni kabinede kim, kimdir? - Resim: 16

TARIM VE ORMAN BAKANI İBRAHİM YUMAKLI

1992 yılında Uludağ Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İşletme bölümünden mezun oldu. İş hayatına 1993 yılında Marshall Boya A.Ş.'de ithalat işlemleri uzmanı olarak başladı. 2011 yılında Aljazeera Türkiye'de çalışmaya başladı. 2012-2015 yılları arasında Aljazeera Türkiye'nin sahip olduğu TV kanalını yönetti. Ocak- Ekim 2016 tarihleri arasında Anadolu Ajansı Uluslararası Operasyonlar Direktörü olarak görev yaptı. Ekim 2016 kadrosuna katıldığı GÜBRETAŞ’ta, Genel Müdürü ve İcracı Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yaptı. Nisan 2022’de Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı olarak atandı.

İşte özgeçmişleri: Yeni kabinede kim, kimdir? - Resim: 17

TİCARET BAKANI ÖMER BOLAT

Marmara Üniversitesi Uluslararası Ekonomik İlişkiler Bölümü’nden 1984 yılında mezun oldu. Yüksek lisans eğitimini Avrupa entegrasyonu alanında Hollanda-Amsterdam Üniversitesi, Avrupa Enstitüsü’nde tamamladı. Ayrıca Almanya-Kiel Üniversitesi, Dünya Ekonomisi Enstitüsü’nün yüksek lisans düzeyindeki uluslararası ekonomi ve işletme programından mezun oldu.

Marmara Üniversitesi, Avrupa Topluluğu Enstitüsü’nden “Avrupa Para Sistemi” konusundaki teziyle doktora diplomasını 30 Ocak 1989’da aldı. 1993 yılında Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Sekreterliği görevine başladı. MÜSİAD Yönetim Kurulu’ndaki 15 yıllık görev süresi içinde 7 yıl Genel Sekreter, 4 yıl Genel Başkan yardımcısı ve Nisan 2004-2008 yılları arasında 4 yıl da MÜSİAD Genel Başkanı olarak görev yaptı. Albayrak Holding A.Ş.’deki görevini Genel Koordinatör (CEO) olarak Mayıs 2000’den bu yana sürdürüyor.

İşte özgeçmişleri: Yeni kabinede kim, kimdir? - Resim: 18

ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANI ABDÜLKADİR URALOĞLU

Karadeniz Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü'nden 1988'de mezun oldu. Karayolları Genel Müdürlüğündeki çalışma hayatına 1989'da Karayolları Erzurum 12. Bölge Müdürlüğü'nde etüt ekip mühendisi olarak başladı. 23 Temmuz 2018'de yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Karayolları Genel Müdürü olarak atandı.

Editör: Uğur Medya