Karayolları Trafik Yönetmeliği‘nde önemli bir düzenleme yapıldığı ve bu düzenlemeye göre uyku apnesi tanısı almış olan bireylerin ehliyet almasının mümkün olmayacağı iddiası sosyal medyada gündem oldu. Bunun üzerine Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi açıklamada bulunarak yayılan bilginin asılsız olduğunu vurguladı.

DMM 'den aktarılan açıklama doğrultusunda , sürücü adayları ve sürücülerde aranacak sağlık şartları ile muayenelerine dair usul ve esasların, Sürücü Adayları ve Sürücülerde Aranacak Sağlık Şartları ile Muayenelerine Dair Yönetmelik kapsamında olduğuna değinildi.

DMM ""Yürürlükte olan yönetmeliğin 7. maddesi kapsamında, ağır derecede veya orta derecede uyku apnesi olanlar ile birlikte gündüz uyuklama hali tespit edilen kişilerin tedavi görmeden sürücü belgesi alamayacakları, ancak uyku apnesinin kontrol altına alındığı veya tedavi edildiği, doktor heyeti tarafından tespit edilen kişilere sürücü belgesi verilebileceği açıkça belirtilmiştir. Yönetmelikte güncel bir değişiklik söz konusu değildir. Kamuoyunu manipüle etmeye yönelik yapılan paylaşımlara itibar etmeyiniz." ifadelerini kullanarak  sosyal medyada dolaşan yanlış bilgilerin önünü kesmiş oldu.

Kılıçdaroğlu'ndan Selahattin Demirtaş Ziyareti Kılıçdaroğlu'ndan Selahattin Demirtaş Ziyareti

Editör: Duru Akyar