Programda konuşma yapan Uşak Valisi Turan Ergün yaz Kur'an kurslarının önemine vurgu yaparak hem dini bilgi hem de manevi değerler açısından bu kursların öğrencilere büyük fırsatlar sunduğunu ifade etti.
Ergün “Uşak’ta 13 Binin Üzerinde Öğrencimize 404 Cami ve 77 Kur’an Kursunda Eğitim Verdik”
Ergün “Müftülüğümüzün açmış olduğu kurslara 404 camimizde 77 Kur'an kursumuzda 13 bini aşan öğrencimiz katılmış. Bu demektir ki dinini diyanetini öğrenmek için keyfinden tatilinden fedakârlık ettiği bunun yanında da aynı zamanda hem geliştiği sosyal anlamda hem spor yaptığı hem arkadaşlarıyla kaynaştığı bir yaz geçiriyoruz. Ben hep şunu söylüyorum bir eğitimin bütün milletlerin eğitimlerinin başından milli kelimesi Milli Eğitim her milletin kendine özgü tarihten gelen kökenleri özellikleri dini inancı kültürü vardır. Bizde bu dünya Milletler tarihinin en eski en köklü devlet yapısına sahip bir milleti olarak İslam dünyasını yine aynı şekilde önder devletlerinden birisi olarak hem yıllar boyunca yine aynı duyarlılığı aynı kardeşliği bugün de gösteriyor. Ne mutlu bize biz çocuklarımızı hem başarılı alanlarında başarılı gelen insan olarak yetiştirmenin yanında bizim temel sorumluluklarımızdan birisi de maddi değerlerinin ötesinde manevi değerlerine sahip millet olma bilinciyle, ailesini toplumunu milletini devletini seven bireyler olarak yetiştirebilmektedir. Biz onun için mutluyuz Uşak'ta bunu fazlasıyla görüyoruz.” Dedi.

Uşak İl Müftüsü Burhan Çakır konuşmasında 13 bine yakın öğrencinin bu yıl Uşak’ta yaz Kur’an kurslarına katıldığını ve dini öğretme konusunda bu görevi başarıyla üstlendiklerini ifade etti.
Çakır “13 Bine Yakın Öğrencimizi Camilerimizde Misafir Ettik”
Çakır “Dünyada bizim için en kıymetli olan evlatlarımız. Çünkü evlatlarımız Rabbimin bize birer emanetidir. Bu emaneten sahip çıkmak, bu emaneti en güzel şekilde muhafaza edip geleceğe yetiştirmek biz büyüklerin görevidir. Hamdolsun bu yıl camilerimizde 13.000'e yakın yavrularımızı misafir ettik. Camilerimizle okuttuk sevgili Peygamberimizin şu sözünü hiçbir zaman unutmadık. Peygamber Efendimiz buyuruyorlar ki “Evlatlarımız 7 yaşına geldiği zaman onlara namaz kılmayı öğretin, 9 yaşına geldikleri zaman bu konuda gevşeklik gösteriyorlar ise ısrar edin ve yine Peygamberimiz bir anne babanın görevini sayarken evladına karşı doğduğu zaman güzel bir isim koyma, dinini öğretmek, vakti geldiğinde iyi insanlarla salih ve saliha insanlarla evlenmek. Değerli anne babalar evlatlarınıza olan bu dini öğretmek görevini hamdolsun din görevlileri olarak biz üstlendik. Caminin o güzel manevi havasını teneffüs ettirdik.” Dedi.
Karabulutlu “Kur’an Kurslarımızda Çocuklarımız Dini ve Ahlaki Anlamda Eğitimler Aldı”
Programda Uğur TV’ye konuşan Leylei Kadir Cami imamı Murat Karabulutlu 6 hafta süren yaz Kur’an Kursunu değerlendirdi ve öğrencilere verilen eğitimlerden bahsetti.
Karabulutlu “6 hafta sürdü yaz kurslarımız. Bizim camimizde ve diğer camilerimizde Kur'an kurslarımızda çok bereketli geçti Elhamdülillah. 6 haftada evlatlarımıza gerek Kur'an'dan önceki Elifba ile başlayarak Kur’an-ı Kerim ve surelerle birlikte bu manada güzel bir eğitim vermeye gayret ettik. Bunun yanında ahlaki derslerimiz, Allah resulü Efendimizin hayatı ve çocuklarımıza hayatta lazım olabilecek dürüstlükle ahlakla ilgili elimizden geldiği kadar güzellikleri paylaşmaya gayret ettik. Gördüğünüz gibi onlarda Elhamdülillah bunları gayet güzel hafızalarını aldılar hayatlarında bunları idam ettirmek için gayret sarfedecekler. Bizim 250 civarı öğrencimiz vardı. Çok bereketliydi Leylei Kadir camimizde. Her gün çocuklarımıza ayrı bir ikramımız oldu. O da bir bereket oldu tabii Gençlik Spor Bakanlığımızdan kardeşlerimiz geldi. Onlarla zaman zaman etkinliklerimiz oldu, diğer bizi ziyaret eden misafirlerimiz oldu, müftülüğümüzün programı oldu ve yine bugün de bütün Uşak ilimizdeki cami ve Kur'an kurslarımızın katılımıyla muazzam bir kapanış programı gerçekleştiriyoruz. Bu vesileyle buna sebep olan buna yardımcı olan başta İl Müftümüz, sayın Valimiz ve değerli hocalarımıza velilerimize öğrencilerimize çok teşekkür ediyoruz.” Dedi.
Öğrencilerde Uğur TV mikrofonlarına yaz Kur’an kursları ile ilgili duygu ve düşüncelerini anlattı.

Editör: Uğur Medya