Değerli Uğur TV izleyenleri öncelikle şunu belirtmek isterim, artık Uşak’ta sizin de sesinizi duyuracağı ve en güncel en son haberlere ulaşabileceği bir Medya kuruluşu var. Öncelikle sizlerden aldığımız bu güç ve dayanışma ile birlikte çok kısa zamanda çok büyük işler yaptığımız ortada. Uğur TV olarak hepinize çok teşekkür ediyoruz.
Geçtiğimiz hafta haberini yaptığımız Uşak Belediyesi’nin riskli binalarla ilgili olarak aldığı yıkım kararları sonrasında Uşak Üniversitesi yemekhanesinin çatı katının riskli olmasından dolayı yıkım kararı onaylanmasına rağmen neden yıkılmadığını sorduk?
Önce Haberimizi izleyelim.
Kuruma Ait Olan Riskli Yapı İçin Neden Bekleniyor?
Dün Türkiye Büyük Millet Meclisi toplantı salonunda konuşan Cumhuriyet Halk Partisi Uşak Milletvekili Özkan Yalım haberimiz sonrası Uşak Üniversitesi'nin 1 Eylül yerleşkesi içinde yer alan ‘Öğrenci Yaşam Merkezi'ne ilişkin risk arz eden görüntüleri kamuoyuna paylaştı ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. Önergede binanın durumuna ilişkin tespitler yer aldı.

İşte Özkan Yalım’ın açıklamaları

‘İMALAT HATALARI VAR'
Yalım binanın kendisine iletilen fotoğraflarını incelediğinde; kiriş ve betonlarında imalat hataları bulunduğunun, kolon ve kirişlerin kalıp hataları nedeniyle boyutlarının değişkenlik gösterdiğinin açıkça görüldüğünü belirtti.
Yapıda betonla çelik malzeme arasında boşluklar bulunduğu, bu boşlukların demir ve betonda korozyona neden olduğunun gözlemlendiğini belirten Yalım, “Merdiven ışıklığı bölgesine yapılan çelik bağlantılarda hatalar, eksikler ve uyumsuzluklarla birlikte; tehlike oluşturacak ve şüphe uyandıracak birçok unsur bir arada olduğu halde bina neden hala kullanılıyor?” diye sordu.
Yine bugün haberimize cevap olarak konuşan Uşak Üniversitesi Rektörü Ekrem Savaş günde 15 bin öğrencinin kullandığı yemekhanenin çatı katının önce “Yoğun kullanımı ve bekar olması sebebi ile can güvenliği açısından bir tehdit olacağı düşünülmüştür. Dedi sonra bu rapor üzerine bağımsız bir kuruluş tarafından statik analizinin yapıldığını ve bu analizde ne hikmetse binada herhangi bir hayati tehlike oluşturacak bir durum olmadığını söyleyerek bu durumun tamamen duyumlardan ibaret ve üniversitenin şeref ve itibarını zedeleyeceğini söyledi.
Şimdi Ekrem Savaş’ın açıklamalarına bir göz atalım 

Diğer yandan üniversitenin kendi bünyesindeki akademisyenlerin oluşturduğu komisyonunun da binayı incelediği ve hazırladıkları bir raporu genel sekreterliğe sundukları öğrenildi.
Üç öğretim üyesi ve görevli bir mühendis tarafından hazırlanan raporda; “Merdiven üstündeki çatı ışıklığı bölgesinde yapılan imalatlara yönelik şüphe duyulan konular oluşmuştur. Söz konusu bölgede taşıyıcı çelik yapı elemanlarının bağlantı noktalarında bazı bulon deliklerinde bulonların bulunmadığı ve çelik elemanların bağlantı noktalarında boşluklar kaldığı gözlemlenmiştir. İlgili imalatların kusurlu olabilecekleri şüphesi oluşmuştur. Bina içinde o bölgenin yoğun kullanılan bir mekân olması nedeniyle can güvenliği açısından bir tehdit olabileceği düşünülmektedir” denildi.
Savaş “Bağımsız bir kuruluş tarafından statik analizi yapıldı ve rapora göre binada herhangi bir tehlike oluşturacak şeye rastlanmamıştır. Dolayısıyla hiçbir zaman gerçekle alakası olmayan ve tamamen duyumlardan ibaret olan dayanıksız iddialarla üniversitenin şeref ve itibarını zedeleyen ifadeler bizi ciddi anlamda üzmüştür.” Dedi.
Samancı "Sayın Rektör Tarafından Yapılan Açıklamalar Çok Doyurucu Olmamış"
7 Mart tarihinde ise Uşak Mimarlar Odası Başkanı Çağlar Samancı Uğur TV mikrofonlarına yaptığı açıklama da ise sayın rektörün açıklamalarının kamuoyunu aydınlatmadığını söyledi.
Çağlar Samancı’yı izliyoruz.
Değerli Uğur TV izleyenleri bu zamana kadar yapmış olduğumuz haberlerimizde ve izlediğimiz politika tamamen halkın yanında ve tarafsız olmuştur.
Bu durumda şeref ve itibardan çok bir can bir hayat söz konusudur.
Biliyorsunuz Kahramanmaraş depreminde büyük yıkımlar ve can kayıpları oldu ve depremle ilgili önlemler tüm ülkede alınmaya başladı.
İstiyoruz ki bir sebep olmadan önlemler alınsın  bu acıları tekrar yaşatmayalım, yaşatmayalım.
Sağlıcakla kalın…
 

Editör: Uğur Medya