Uşak Beylerhan Köyü’nde Buğday Hasat Töreni Düzenlendi

Uşak Valisi Turan Ergün, tarımın önemli bir parçası olan buğday hasat sezonunu başlatmak için Uşak merkeze bağlı Beylerhan köyünde düzenlenen törene katıldı.
Buğday hasat törenine katılan Vali Turan Ergün konuşmasında Uşak'ta 70 bin hektar alanda buğday ve 66 bin hektar alanda da arpa ekiminin yapıldığını belirtti.

Ergün “Bu Sene Buğdayda 280 Bin Ton, Arpada 262 Bin Ton Beklentimiz Var”

Turan Ergün, ‘’Geçen yıl 170 bin ton buğday, 130 bin ton da arpa hasadı yapmışız. Bu seneki beklentimiz, buğdayda 280 bin ton, arpada da 262 bin ton. Yani arpada geçen seneki rekolteye göre yüzde 100, buğdayda yüzde 60 artış gösterecek inşallah.’’ Dedi.

Vali Turan Ergün, aynı zamanda çiftçilere destek olduklarını ve onların emeklerini takdir ettiklerini belirtti.

Ergün “Devletimiz Çiftçiye, Hayvancıya ve Üreticiye Yüksek Destek Veriyor”

Turan, ‘’Devletimiz çiftçiye, hayvancılıkla uğraşana, üretene son derece yüksek destekler veriyor. 2022'de Uşak'ta tarım ve hayvancılığa verilen toplam destek miktarı 370 milyon lirayı bulmuş. 2023 yılının ilk 6 ayında bu rakam 265 milyon lira gerçekleşmiş. Geçen yıl Tarım ve Orman Bakanlığı ve İl Özel İdaresi ile birlikte 9 milyon lira değerinde çiftçimize sertifikalı tohum yardımında bulunmuştuk. Bu sene onların da sonuçlarını alıyoruz.’’ açıklamasında bulundu.

Turan Ergün, Uşak'ta Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) arpa ve buğday alımlarına başladığını belirtirken, Banaz ve Ulubey ilçelerinde iki depo kiralandığını söyledi.

Turan Ergün Biçerdöverle Hasat Yaptı

Buğday hasat töreninin sonunda Uşak Valisi Turan Ergün, biçerdövere bindi ve buğday hasatı gerçekleştirdi.

Editör: Uğur Medya