Uşak Merkez'e bağlı Sorkun Köyü çiftçileri, hasat zamanında biçerdöverin zamanında gelmemesi sebebiyle arpa ve buğday tarlaları kavruldu, mahsuller hasat için elverişsiz duruma geldi.
Sorkun Köyü Çiftçileri Haklarını Arıyor

Sorkun Köyü’ndeki çiftçiler, yıl boyunca emek harcayarak yetiştirdikleri tarlalarında hasat zamanının gelmesini dört gözle beklerken, 23 Haziran’da yapılan anlaşmayla hasat gününde biçerdöverin tarlalara gelmemesi mağduriyete yol açtı.

Yaşanan bu mağduriyetin sorumlusu olarak gösterilen biçerdöver sahibi ile ilgili yapılan sözleşme ve verilen sözü yerine getirmemesi sonucu çiftçiler hukuki yollara başvurdu.
Sorkun Köyü çiftçisi İbrahim Yılmaz yaşanan mağduriyet ile ilgili hukuki süreci başlattıklarını valilik ve il tarım müdürlüğü yetkililerini göreve çağırdığını söyledi.

Yılmaz ''Arpa ve Buğday Yandı''

Yılmaz “Bu sene büyük bir sıkıntı yaşıyoruz. Döverbiçer mağduriyetini yaşıyoruz. 23 Haziran'da yapmış olduğumuz anlaşma gereği 1 ie 5 Temmuz arasında gelip arpa biçip, 11 - 15 Temmuz arasında da gelip buğdaylarımızı biçecek olan biçerci malesef gelmedi. Bugün 5 Ağustos arazide gördüğünüz gibi arpalarda duruyor, buğdaylarda duruyo mağdur olduk. Arpa buğday yandı bu saatten sonra hasatta yapsa büyük bir mağduriyet var. Bu Mağduriyetin önlenmesiyle ilgili konuda Tarım İl Müdürlüğü'nden arkadaşlara da gereken telefonu açtık söyledik.'' Dedi.

Yılmaz ''Biçerci Bize Ticari Ahlaka Aykırı Tekliflerde Bulundu''

Yılmaz''Biçerciyi arıyoruz bize söylediği şu 'Tek biçerciyle anlaşmayacaktınız, çift biçerciyle anlaşacaktınız' gibi sudan bir bahaneyle kendisinin ayıbını kapatmak için.. Biz iki tane biçerciyle aynı tarihte imza attığımızda biçercinin birini napalım dediğimzde biçerci bize 'Birine yol verirsiniz, birisiyle çalışırsınız' dedi. Bu ticari, insani, ahlak dışı teklifi de bize sunaraktan, sizde biçer arayın bende biçer arayayım dedi. Tabii biz bir sözleşme yaptık sözleşme yapmadan bu yola çıkmayız dedik. Bu sözleşmenin metnini de Tarım İl Müdürlüğü'nden aldık. Valinin Onayladığı bir sözleşme.'' Dedi.

Yılmaz ''Mağduriyetin Karşılanması İçin Hukuki İşlemleri Başlatacağız''

Yılmaz ''Önce Tarım İl Müdürlüğü vasıtasıyla tesbitini isteyeceğiz dolyısıyla sizler vasıtasıyla bir tespit yapmış olacağız çünkü biçerci gelse bile bu saatten sonra rekoltedeki düşüş, tohumun yere dökülüşü, ekilen buğday Sorkun'da makarnalık ve ekmeklik normalde ama malesef şu an yemlik oldu. Arpaya zaten biçerin tabyasını vurduğunda yarıdan fazlası yere dökülecek. Büyük bir mağduriyet var. Bu mağduriyetin karşılanmasıyla ilgili gerekli hukuki işlemi başlatacağız.''

Diğer mağdur olan çiftçi Mustafa Yıldırım ise rekoltesinin yarıya düştüğünü ve bu duruma acil olarak yetkililerin el atmasını gerektiğini ifade etti.

Yıldırım ''Biçerdöverci Bizi Garip Etti''

Yıldırım “Biçerdövercinin mağduriyetine uğradık. Bu harman, davran demişler ama bizim muhtarımız ve İbrahim ağabeyi biçerdöveri ile anlaşmışlar haziranın 25 inde. biçerdöverci dedi ki arpayı biçeceğiz sonra buğdaya geleceğiz. biz de çiftçi olarak tamam dedik. Ağustos'un 1 i oldu döverbiçerciyi biz zor getirdik köye. zorla geldi 2 gün biçti ondan sonra benim motorum arızalandı diyerek gitti. Herkes şu an tarlasının başını bekliyor, Allah muhafaza bir barut. bunun yanında bir de bizim alacağımız mahsül yarı yarıya düştü. Rekolte olarak yarı yarıya düştü. Biz zaten Sorkun köyü olarak çok verimli arazilere sahip insanlar değiliz. biz degarda 5 ölçeklik 6 çlceklik buğrday alıyorsak en büyük çiftçi biziz diyoruz kendimizce. Üstüne üstlük biçerdöverci bize bu mağduriyeti yaşatınca, bizi çok garip etti. Sonra geldi, geldi diye sevindik bizde bekledik adam diyor ki; 'Bir döverbiçerciyle anlaşmayacaksın, iki döverbiçerciyle anlaşacaksın ikiside gelirse diğerine yol vereceksin' diyor. Bu esnaflığa sığar mı? Anlaşılan biçerdövercinin esnaflığına sığıyormuş. Sesimizi duyurduğu için Uğur Medya'ya da çok teşekkür ediyoruz.'' Dedi.

Editör: Uğur Medya