Farkındalık Sürüşünde Renkli Görüntüler Ortaya Çıktı

Uşak Bisiklet Spor Kulübü, bisiklet kazalarına dikkat çekmek ve toplumda bisiklet güvenliği bilincini artırmak amacıyla anlamlı bir etkinliğe imza attı. Renkli ve coşkulu görüntülerin eşlik ettiği farkındalık sürüşü Atapark’tan başlayarak anıt önüne kadar devam etti.

Uşak Bisiklet Spor Kulübü Başkanı Mehmet Gelçik farkındalık sürüşünde yaptığı konuşmada trafikte bisiklet kullanıcılarının maruz kaldığı riskler ve meydana gelen kazalar, bisiklet güvenliğine yönelik ciddi bir ihtiyacın olduğunu ifade etti.

Gelçik “Son Zamanlarda Artan Bisiklet Ölümlerine Dikkat Çekmek İçin Toplandık”

Gelçik “Değerli bisiklet dostlarımız, Sayın basın mensupları kıymetli Uşaklılar,
Bugün bisiklet kazalarında hayatını kaybetmiş bisikletçi arkadaşlarımızı anmak için toplanmış bulunuyoruz. Burada olduğunuz için hepinize teşekkür ederim. Ayağınıza sağlık.
Toplanma amacımız, son zamanlarda artan bisikletli ölümlerine dikkat çekmektir. Son bir hafta içinde 3 arkadaşımızı, bir yıl içinde 300 arkadaşımızı kaybettik. Bu rakamlar ciddi rakamlar.

Gelçik “Araç Sürücüleri Trafik Kurallarına Uymamayı Adet Edinmiş”

Dünyadaki gelişmişlik seviyesi bisiklet kullanımındaki yaygınlık ile ölçülüyorken, bazı ülkelerde bisiklet parklarının araç otoparklarından daha fazla olduğu görülüyorken ülkemizde bisiklet sporunun yeterli değeri görmemesi biz bisiklet sevdalılarını üzmektedir.

Trafikte bisikletlilerin görülmemesi, kötü yollar, plansızlık, denetimsizlik, caydırıcı cezaların olmaması, kurallara uymamayı adet haline getirmiş sürücüler yüzünden biz bisikletliler hayatımızdan oluyor, sevdiklerimizden koparılıyoruz.

Gelçik “Biz Üzerimize Düşen Bütün Sorumlulukları Yerine Getiriyoruz”

Biz UBK olarak üzerimize düşeni yapıyoruz. Turlarımızda kaskımızı takıyoruz trafik ışıklarında duruyoruz, görünür kıyafetler giyip yollara öyle çıkıyoruz. İsteğimizi karşılıklı empati saygı ve sevgidir.
Unutmayın bisikletlilerin kaportası bedenidir. Araç sürücülerinden üstümüzden değil 1,5 m yanımızdan geçmelerini istiyoruz. Bizlere bisikletlerimizi kaldırımdan sürmemizi söylüyorlar oysa kaldırımlar yayalarındır 2918 sayılı TCK karayolları trafik kanunun Madde 3c (10) bendinde bisiklet motorsuz taşıttır madde 46'da ise "bisikletliler karayolunda en sağ şeridi kullanır ve diğer taşıtlar ile aynı sorumlulukla hareket eder" kuralları bulunmaktadır.
Biz biliyoruz ki yine bisiklet ölümleri devam edecek, yine bisiklet sporuna gerekli önem verilmeyecek. Bizimki de yangına su taşıyan karınca misali bir umut işte 

Gelçik “Amacımız Gençler Zararlı Alışkanlıklardan Uzak Kalıp Spor Yapsın”

Amacımız gençler zararlı alışkanlıklar edinmek yerine spor yapsın, çocuklarımıza örnek olalım. Şehrimiz bisiklet şehri olsun.

Gelçik “Hayatını Kaybeden Tüm Bisikletli Arkadaşlarımıza Allah’tan Rahmet Diliyorum”

Konuşmamı hayatını kaybeden tüm bisikletli arkadaşlarımıza Allah'tan rahmet, sevdiklerine sabırlar dileyerek bitiriyorum Ruhları şad olsun. Bisikletli ölümleri dursun diyorum.
Ülkemize ve şehrimize doğaya saygılı, çevre dostu hu sporun hak ettiği yeri bulması dileğimizle. Uşak Bisiklet Kulübü adına hepinize teşekkür ederim.” Dedi.
 

Editör: Uğur Medya